Tragedia w Pałacu Kultury i Nauki. Zginęli młodzi budowlańcy

i

Autor: NAC Tragedia w Pałacu Kultury i Nauki. Zginęli młodzi budowlańcy

Tragedia w Pałacu Kultury i Nauki. Zginęli młodzi budowlańcy [WIDEO]

2020-07-22 12:24

Od oficjalnego otwarcia Pałacu Kultury i Nauki minęło już 65 lat. Budynek wciąż budzi jednak sporo emocji. Mało kto jednak wie, że jego budowa pochłonęła kilkanaście istnień.

22 lipca 1955 r. czyli dokładnie 65 lat temu odbyło się oficjalne otwarcie Pałacu Kultury i Nauki. Punktualnie o godz. 11 premier Józef Cyrankiewicz przeciął wstęgę pozłacanymi nożyczkami. Była wielka feta, przemarsze sportowców i młodzieży. W tym samym czasie w mieście rozpoczynał się Światowy Festiwal Młodzieży, a ""dar narodów radzieckich dla narodu polskiego” podziwiać mogli młodzi ludzie z całego świata.

Pijacki terror w Śródmieściu! Menele zmasakrowali i okradli przypadkowego mężczyznę

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała od 3,5 roku. Uczestniczyło w niej ponad 3,5 tys. robotników przywiezionych z ZSRR. Specjalnie dla nich utworzono osiedle drewnianych domków na Jelonkach. Niestety nie wszyscy doczekali końca budowy. Oficjalnie w trakcie budowy gmachu śmierć poniosło 16 osób. Pochowano je na cmentarzu prawosławnym w Warszawie. Na ich grobach widnieje napis „Tu spoczywają radzieccy budowniczowie PKiN w Warszawie”.

Dyrektor Akademii Legii o nowej bazie klubu. "To nie jest tania zabawka. To jest coś na co musimy zarobić"

Wśród ofiar jest również dwójka dzieci urodzonych w pracowniczych rodzinach. Niestety zginęły przygniecione przez rusztowanie, które zawaliło im się na głowę. Ich grobami na cmentarzu prawosławnym na Woli do dziś opiekują się pracownicy pałacu.

Warszawa. WPADŁ, więc postanowił przekupić gliniarzy. TYLE zaproponował ZA NIEWINNOŚĆ

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Groby budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają