TRAGICZNE informacje dla działkowców! W nowym roku mogą stracić CAŁE ogrody działkowe!

2014-12-30 3:00

Niełatwe jest życie działkowców. Okazuje się bowiem, że nowy rok przywita ich nowymi problemami. Po tym jak obronili swoje altanki, teraz grozi im utrata całych ogrodów! Domaga się tego Zrzeszenie Dekretowiec, które chce, aby ich tereny stanowiły rekompensatę dla osób, którym komuniści odebrali nieruchomości.

Stowarzyszenie Dekretowiec zwróciło się do senackiej Komisji Ustawodawczej, która rozpoczęła pracę nad projektem ustawy o reprywatyzacji w Warszawie. I zaproponowało rozwiązanie, które może być uznane za korzystne przez wszystkich, tylko nie działkowców! Chce, by roszczenia osób poszkodowanych tzw. dekretem Bieruta (na mocy którego państwo przejęło wiele prywatnych nieruchomości) były zaspokajane terenami, na których obecnie znajdują się stołeczne Rodzinne Ogrody Działkowe.

W samej Warszawie chodzi o 1,2 tys. ha ogrodów, byłym właścicielom przekazane miałoby być 500 ha, natomiast pozostałe 700 ha miałoby zostać sprzedane pod inwestycje i zabudowę, a ogródki przeniesione na obrzeża miasta!

Zobacz: Działkowcy! Uratowaliśmy Wasze altanki!

- Od lat słyszymy, że nie ma pieniędzy na odszkodowania. Zaproponowane przez nas rozwiązanie pozwala tę sprawę załatwić bez angażowania dodatkowych funduszy. Liczymy na zdrowy rozsądek polityków i opinii publicznej. Ogródki działkowe w centrum miasta to ewenement na skalę światową - przekonuje prezes zrzeszenia Aleksander Grabiński. Polski Związek Działkowców zapowiada walkę o prawa działkowców. - Dawnych krzywd nie można naprawiać nowymi, a do tego sprowadza się pomysł stowarzyszenia - mówił mecenas Bartłomiej Piech z PZD.

O ustosunkowanie się do sprawy chcieliśmy poprosić też senatorów z Komisji Ustawodawczej. Ci twierdzą jednak, że nie widzieli jeszcze propozycji stowarzyszenia. Sprawy na pewno nie odpuścimy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail