Tragiczny stan karetek w Centrum Zdrowia Dziecka. Mogą zagrażać bezpieczeństwu pacjentów. Trwa zbiórka na nową [AUDIO]

2017-02-17 10:28 Piotr Krajewski
Tragiczny stan karetek w Centrum Zdrowia Dziecka
Autor: pomocsieliczy.pl Tragiczny stan karetek w Centrum Zdrowia Dziecka

Centrum Zdrowia Dziecka posiada obecnie dziesięć karetek. Daleko jednak tym pojazdom do dawnej świetności - szpital ratuje życie zabytkami. Rdza straszy na kilku z nich, a liczniki pokazują nawet pół miliona kilometrów. Taki stan zagraża małym pacjentom, którzy mogą nie dostać pomocy na czas.

Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej i nie ma środków na zakup nowego pojazdu. Każda złotówka idzie bowiem na bezpośrednie ratowanie dzieci.

Niestety, czas ma ogromne znaczenie w ratowaniu życia. Potrzebne są jednak do tego karetki w dobrym stanie technicznym. Tych w CZD zdecydowanie brakuje. Aż pięć z dziesięciu pojazdów jest w fatalnej kondycji. Niewykluczone, że taka karetka w końcu nie da rady ruszyć i wyjechać z garażu.

Szpital poprosił o pomoc Obywatelską Fundację Pomocy Dzieciom, która zdecydowała się rozpocząć zbiórkę na zakup nowego pojazdu. Karetka kosztuje jednak bardzo dużo – około 350 tysięcy złotych.

- Trzeba ją przystosować do wożenia chorych ludzi i to jest bardzo wysoki koszt. Kupno samego samochodu to mniej więcej 1/3 wszystkich kosztów. Pojazd trzeba wyposażyć w oznakowanie, urządzenia do podawania tlenu, do reanimacji, w nosze i wózki do nich – mówi Anna Brengos z Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom.

Każda chętna osoba może wspomóc Centrum Zdrowia Dziecka i wpłacić dowolną kwotę na zakup nowego i jakże potrzebnego pojazdu. Zbiórkę znajdziecie tutaj.

Z Anną Brengos rozmawiał Marcin Procki, reporter Radia ESKA. Posłuchajcie rozmowy: