Nietypowe zaśmiecenia - warszawa

i

Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa Nietypowe zaśmiecenia fot. Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa

TRUMNA na przystanku, lodówka na chodniku: Gdzie wy zostawiacie swoje śmieci?!

2020-02-25 13:39

Tego typu przedmioty trafiają nie na wysypiska z odpadami wielkogabarytowymi, ale na… warszawskie ulice i chodniki. Do takich skandalicznych zachowań posuwają się mieszkańcy Warszawy, a Zarząd Oczyszczania Miasta grzmi: „To może być niebezpieczne!”

Może to wydawać się nieprawdopodobne, ale podczas codziennych patroli porządkowych kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta trafiają na naprawdę zaskakujące znaleziska. - Trumna na przystanku, materace w lesie, lodówki na chodnikach. Nasi kontrolerzy wciąż trafiają na takie haniebne zanieczyszczenia w miejscach publicznych – wymienia Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta Warszawa

ZOBACZ TEŻ: Tak KORONAWIRUS dotrze do Warszawy!

Istnieje możliwość bezpłatnego oddania odpadów wielkogabarytowych, jednak mimo to, dosyć często można spotkać na swojej drodze np. porzucony łóżkowy materac. Kontrolerzy z Zarządu Oczyszczania Miasta i Straży Miejskiej dostają zgłoszenia dotyczące przeróżnych rzeczy. Poczynając od opon, odpadów po remoncie i części samochodowych, kończąc na manekinach i trumnie.

- Takie śmieciowiska nie tylko rujnują estetykę miasta, ale też mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i środowiska – apeluje Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta Warszawa. Takie przedmioty, jak meble, kanapy, materace czy fotele mogą być odbierane przez operatora zabierającego śmieci domowe, w wyznaczonych terminach, zależnie od harmonogramu danego operatora, z uwzględnieniem częstotliwości:

  • z zabudowy jednorodzinnej – co trzy miesiące,
  • z zabudowy wielolokalowej – co cztery tygodnie,
  • z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, gdzie powstają odpady komunalne – co trzy miesiące.

ZOBACZ TEŻ: Drastyczne podwyżki śmieci w Warszawie. Zobacz nowy szokujący cennik

Poza tymi terminami, warto pamiętać, że możemy oddać tego typu odpady na własną rękę. Miejsca te nazywa się PSZOK-ami, czyli Punktami Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Na terenie Warszawy działają dwa punkty PSZOK:

  • dla prawobrzeżnej Warszawy: ul. Płytowa 1
  • dla lewobrzeżnej Warszawy: ul. Zawodzie 16

Co możemy oddać do PSZOK-ów?

Opakowania po olejach, detergentach, zużyte lub przeterminowane gaśnice samochodowe, opony pojazdów osobowych, motocykli, rowerów; szkło, odzież i tekstylia, rozpuszczalniki, kwasy, środki ochrony roślin, farby, opakowania po farbach, ale także: drewno, doniczki, ramy rowerowe, lampy i urządzenia chłodnicze, akumulatory, baterie, przeterminowane leki, odpady wielkogabarytowe, trawę oraz liście.

ZOBACZ TEŻ: Bandyci napadli na sklep pod Piasecznem! Sprzedawczyni dostała gazem w twarz!

Odpady wielkogabarytowe to takie, których rozmiary znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy odpadów komunalnych. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, przypominamy, że poza wskazanymi terminami ich odbioru, mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać odpady wielkogabarytowe do tzw. PSZOK-ów czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – poinformował Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy na stronie Urzędu Miasta

Przypominamy, że od 2019 roku obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. 5-frakcyjny system gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzany był stopniowo na terenie całej Warszawy, w tym momencie nowe pojemniki znajdują się już niemal na każdym osiedlu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE