Tygrysie ściany w metrze na Targówku

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE/um.warszawa.pl Tygrysie ściany w metrze na Targówku

Tygrysie ściany w metrze na Targówku. Pasażerowie będą mieli na czym zawiesić oko

2022-04-13 13:30

Trwają prace na trzech nowych stacjach metra linii M2. „Zacisze”, „Kondratowicza” i „Bródno” zdobić będą długie na 120 metrów artystyczne panoramy Targówka, których autorem jest znany polski grafik Piotr Młodożeniec. Trwa już ich montaż. Jedno jest pewne - podczas oczekiwania na pociąg metra pasażerowie będą mieli na czym zawiesić oko.

Na północno-wschodnim odcinku metra powstają trzy nowe stacje linii M2: C19 „Zacisze” pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, C20 „Kondratowicza” przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej i Kondratowicza oraz C21 „Bródno” przy skrzyżowaniu ulicy Kondratowicza i Rembielińskiej. Stacje te połączą ponad cztery kilometry torowiska. Co więcej, za ostatnią stacją powstanie również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane zostaną też trzy wentylatornie.

Przeczytaj też: Horror za zamkniętymi drzwiami. W tych warszawskich dzielnicach przemoc domowa kwitnie. Wstrząsając dane

Obecnie nowo powstające stacje metra nabierają kolorów. Autorem montowanych właśnie barwnych „tygrysich” grafik jest Piotr Młodożeniec, czyli wybitny polski malarz, rysownik, ilustrator i autor animowanych filmów, który studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jest związany z Targówkiem. Ściany z kolorową grafiką będą miały cztery metry wysokości i 120 m długości.

"Przedstawiają najbliższe otoczenie danej stacji, czyli na przykład bloki, skrzyżowanie czy drzewa. Grafiki w formie rastrów uzyskiwane są dzięki nałożeniu na białe tło czarnych punktów, a także dodaniu na całość akcentów kolorystycznych w postaci barwnych plam. Dana barwa odpowiada konkretnej stacji: Kondratowicza to kolory żółty, pomarańczowy czy czerwony, Bródno – fiolet i granat, a Zacisze – zieleń" – wyjaśnił ratusz.

Pasażerowie oczekujący na przyjazd metra, będą mieli na czym zawiesić oko. Planowane zakończenie prac na nowych stacjach planowane jest na połowę sierpnia. Nie pada jednak konkretna data, kiedy zostaną one otwarte. - Wszystko zależy od odbiorów – słyszymy w biurze prasowym warszawskiego metra.

Super Express odwiedził budowę drugiej linii metra

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki