To już dwa lata

Tysiące osób pod Ambasadą Rosji w Warszawie. Wyszli w drugą rocznicę ataku na Ukrainę

2024-02-25 11:06

W sobotę, 24 lutego, w drugą rocznicę agresji na Ukrainę, pod Ambasadą Rosji w Warszawie zgromadziły się tysiące osób. Demonstracja odbyła się pod hasłem "2 lata w obronie Ukrainy i Europy". Przed Ambasadą Rosji stanęła wymowna instalacja - dziesiątki drewnianych krzyży opatrzonych ukraińskimi flagami i nazwiskami poległych.

Wojna na Ukrainie

W czwartek, 24 lutego 2022 roku, o godz. 4 polskiego czasu wojska rosyjskie ruszyły do natarcia. Cały świat wstrzymał oddech. Rosjanie uważali Ukrainę za bardzo łatwy cel. Liczyli, że walki zakończą się w zaledwie kilka dni. Wojna trwa już dwa lata. To dwa lata wypełnione alarmami bombowymi, śmiercią, strachem i wszechobecnym zniszczeniem.

Demonstracja pod Ambasadą Rosji w Warszawie

W drugą rocznicę agresji na Ukrainę pod Ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się demonstracja "2 lata w obronie Ukrainy i Europy". Została zorganizowana wspólnie przez m.in. Euromajdan Warszawa, Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz Inicjatywę Wschód.

Wydarzenie rozpoczęło się 24 lutego o godz. 16 na ul. Belwederskiej. Przed Ambasadą Rosji stanęła wymowna instalacja - dziesiątki drewnianych krzyży opatrzonych ukraińskimi flagami, zniczami i nazwiskami poległych. Na każdej kartce był też dopisek: „zabity przez Rosjan”. Nie brakowało osób, które zabrały ze sobą ukraińskie flagi lub kartony z hasłami: „Putin morderca” czy „Rosja jest terrorystycznym państwem”.

Warto dodać, że demonstracja nie odbywała się cały czas pod Ambasadą Rosji. Chwilę po godz. 17 tłum ruszył pod Sejm. Po drodze manifestujący zatrzymali się również pod kancelarią premiera.

Podczas demonstracji zbierane były datki na drony dla wojsk Ukrainy. Głośno wzywano również państwa Zachodu do większej pomocy militarnej na rzecz walczącej Ukrainy.

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie zakończy się w 2024 roku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki