Unicef wspiera Warszawę. Stolica dostała prawie 100 mln zł

i

Autor: Marcin Smulczynski/Super Express

Unicef wspiera Warszawę. Stolica dostała prawie 100 mln zł

2022-07-06 18:16

Dzieci z Ukrainy coraz lepiej odnajdują się w Polsce. Mówią, piszą, czytają, a nawet śpiewają „Sen o Warszawie”. Rafał Trzaskowski i przedstawiciel do spraw uchodźców z Unicefu Rashid Mustafa Sarwar odwiedzili szkolę na Saskiej Kępie, żeby zobaczyć jak przebiega program „Lato w Mieście”. Unicef na rzecz małych uchodźców przekazał Warszawie prawie 100 mln zł.

Ukraińskie dzieci w Warszawie

W Warszawie aktualnie mieszka około 70 tys. niepełnoletnich uchodźców, 1,8 tys. zapisało się do akcji „Lato w Mieście”, czyli całodniowych zajęć gdzie polskie i ukraińskie dzieci spędzają czas na zabawie, sporcie, śpiewaniu i zwiedzaniu Warszawy. - W naszej szkole do akcji zapisanych jest około 150 dzieci. Połowa z nich to dzieci pochodzące z Ukrainy - mówi Anna Tkaczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 168. Zajęcia prowadzone są przez nauczycielki z Polski, ale każda z nich ma swoją ukraińską asystentkę. - Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka poprzez zabawę, aby od września mogły uczyć się tak samo jak dzieci z Polski - mówił Rashid Mustafa Sarwar z fundacji Unicef.

Pomoc potrzebna Warszawie

- We współpracy z UNICEF-em realizujemy 35 projektów, które dotyczą takich obszarów jak: dostęp ukraińskich dzieci do opieki żłobkowej i przedszkolnej, edukacji, ochrony zdrowia, wsparcia psychologicznego czy żywienia - mówił prezydent Rafał Trzaskowski.

„Macham bo Polacy uratowali nasze życia”

Na spotkaniu nie zabrakło wzruszeń. - Ostatnio gdy byliśmy z dziećmi w centrum Warszawy, jedna z dziewczynek z Ukrainy zaczęła machać do przejeżdżających samochodów. Zapytałam dlaczego to robi, odpowiedziała „macham bo Polacy uratowali nasze życia” - opowiada „Super Expressowi” opiekunka dzieci z podstawówki nr 168.

Unicef wspiera Warszawę. Stolica dostała prawie 100 mln. zł.
Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE