Warszawa zatrudni nauczycieli z Ukrainy! W szkołach pojawi się 200 nowych pedagogów

i

Autor: Shutterstock, Marek Kudelski/Super Express Warszawa zatrudni nauczycieli z Ukrainy! W szkołach pojawi się 200 nowych pedagogów

Nauczyciele z Ukrainy będą uczyć dzieci w szkołach w Warszawie. Nawet 200 pedagogów

2022-04-06 5:17

W warszawskich szkołach przez następne tygodnie będą pojawiać się nowi nauczyciele z Ukrainy. Pedagodzy mają pracować jako asystenci i pomagać w adaptacji dzieciom uchodźców. Dzięki współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej udało się pozyskać pieniądze aż na 200 dodatkowych etatów.

- Liczba uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w warszawskich szkołach i przedszkolach wynosi już blisko 15 tys. - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W poniedziałek w Szkole Podstawowej nr 220 przy al. Jana Pawła II władze miasta podpisały umowę z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. Kontrakt pozwoli na zatrudnienie w miejskich przedszkolach i szkołach 200 nauczycieli z Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po 24 lutego. Koszty zatrudnienia pokryją amerykańscy darczyńcy. 

- Staramy się  działać hybrydowo. Wiele ukraińskich dzieci ma już zorganizowaną naukę zdalną, dlatego nie potrzebują nauczyciela na miejscu. Staramy się zapewnić im dobre warunki i przestrzeń do internetowej nauki - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Głównymi zadaniami zatrudnionych uchodźców będzie pomoc w komunikacji pomiędzy polskimi nauczycielami a ukraińskimi dziećmi. Dodatkowo pedagodzy mają wesprzeć młodzież w integracji. W całym mieście działa obecnie 140 oddziałów przygotowawczych, gdzie dzieci przygotowywane są pod względem językowym do dołączenia do klas. Tylko w SP nr 220 jest około 100 dzieci z Ukrainy. Na razie nauczyciele zostaną zatrudnieni na trzy miesiące. - Już w tym tygodniu zostaną podpisane umowy z pierwszymi uchodźcami, którzy znajdą zatrudnienie w naszych placówkach oświatowych - podkreśliła wiceprezydent Renata Kaznowska.

Dzwonił do niego jako ostatni. W jego domu było ciało zaginionego 39-latka
Sonda
Czy uchodźcy z Ukrainy są dobrze przyjeci w Warszawie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają