Szok w ratuszu. Trzaskowski zdumiony. Kraj o Warszawie.

i

Autor: Jakub Kamiński/East News, TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS, SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS, grafika RN Felieton Iza Kraj

Szok w ratuszu. Rafał Trzaskowski zdumiony. Kraj o Warszawie. Felieton

2022-04-02 10:40

Czegoś takiego jeszcze nie było! Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił ogłoszony przez warszawski ratusz konkurs na program działań antydyskryminacyjnych. Czy urzędnicy zorganizowali ten konkurs z pominięciem prawa? Nie. Może dokumenty złożone w konkursie były niekompletne? Także nie. Otóż wojewoda unieważnił ten konkurs z powodów ideologicznych! - A to już bardzo niebezpieczny precedens - ocenia dziennikarka Izabela Kraj w najnowszym felietonie z cyklu "Kraj o Warszawie". W ratuszu szok, a jak komentuje sprawę prezydent Rafał Trzaskowski? Zapraszamy do lektury.

Rafał Trzaskowski zdumiony. Jego urzędnicy w szoku. Czegoś takiego jeszcze nie było! Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił ogłoszony przez stołeczny ratusz konkurs na program działań antydyskryminacyjnych. Czy urzędnicy zorganizowali ten konkurs z pominięciem prawa? Nie. Może dokumenty złożone w konkursie były niekompletne? Także nie. Otóż wojewoda unieważnił ten konkurs z powodów ideologicznych! A to już bardzo niebezpieczny precedens.

Konkurs na program „Równe miejsce" wygrało Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego - jedna z lepiej znanych organizacji pozarządowych walczących z dyskryminacją we wszelkich przejawach. Zaproponowała m.in. szkolenia o równym traktowaniu i dyskryminacji w dostępie do usług. Miała otrzymać za to 200 tys. zł. Konstanty Radziwiłł dopatrzył się jednak w tym programie „ideologii gender” - doniosło Radio Zet.

Muszę przyznać, że nie dowierzałam, gdy czytałam, ale sprawdziłam. Tak, wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym uchylił decyzje prezydenta w sprawie ogłoszenia konkursu. I - jak słyszę, tak samo jak ja, oczy ze zdumienia przecierali urzędnicy. - Konkurs unieważniony. Oczywiście będzie odwołanie, ale to potrwa, a działać nie mogą. Wszystko jest w zawieszeniu - słyszymy nieoficjalnie.

Oficjalnie prezydent Rafał Trzaskowski skomentował zdarzenie krótko: - Albo to jest jakaś pomyłka, albo wojewoda słucha jakichś dziwnych organizacji. Nie mogę tego zrozumieć.

Ta organizacja to „Ordo Iuris”. Na jej opinię powołał się wojewoda i skasował program, na który Warszawa ogłaszała konkursy regularnie od 2018 roku. Argumentem za unieważnieniem miało być to, że w konkursowych dokumentach użyto „nieznanych polskiemu porządkowi prawnemu pojęć „tożsamości i ekspresji płciowej" co „ma na celu de facto promocję ideologii gender”. To nie opinia wojewody Konstantego Radziwiłła, to cytaty z opinii „Ordo Iuris”, które wojewoda podzielił. Ale czy to – paradoksalnie – nie jest właśnie dyskryminacja, Panie wojewodo?

Ratusz wyjaśnia, że rządowy pełnomocnik ds. równego traktowania na swojej stronie internetowej także pisze o „tożsamości płciowej”. Tych terminów używają instytucje Unii Europejskiej.

To bardzo niepokojące zjawisko, gdy rządowy urzędnik zamiast pilnować procedur, badać zgodność dokumentów z prawem, staje na straży morale mieszkańców i unieważnia decyzje samorządowca z powodów ideologicznych. Czy to tylko jednostkowy przypadek, czy początek szerszego planu sekowania wszelkich działań antydyskryminacyjnych ekipy Rafała Trzaskowskiego?

Mam nadzieję, że wojewoda po prostu dał się zmanipulować, nie przeczytał dokładnie o czym jest program, z decyzji przed sądem administracyjnym się wycofa i więcej przejawów kuriozalnej wojenki o ideologię (nieważne, czy o gender czy o fundamenty chrześcijaństwa) między Konstantym Radziwiłłem a Rafałem Trzaskowskim jednak nie będzie. Są dziś ważniejsze problemy w Warszawie i na Mazowszu - naprawdę.

Izabela Kraj

ikraj@grupazpr.pl

Izabela Kraj

i

Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express Izabela Kraj, Super Express
Sonda
Wojewoda unieważnił konkurs ogłoszony przez prezydentya Warszawy z powodów ideologicznych. Bo jego zdaniem promował "ideologię gender". Kto ma rację w tym sporze?

Przeczytaj też inne felietony z cyklu "Kraj o Warszawie":

Dlaczego Trzaskowski i Szefernaker są dla siebie tacy mili

Biden pogodził Trzaskowskiego z Morawieckim

Perfekcyjna i śmierdząca pułapka na Trzaskowskiego

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE