Użytkownie wieczyste

i

Autor: Gettyimages

UWAGA warszawiacy! Trzeba się spieszyć z przekształceniem. Zostały tylko TRZY dni!

2020-01-29 7:59

Mieszkańcy, którzy dostali zaświadczenia o przekształceniu powinni jak najszybciej zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej i wnieść należność. Część osób ma na to czas tylko do końca lutego.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność w stolicy jest określone przepisami, które dają korzyści mieszkańcom, ale nakładają też pewne obowiązki. Warszawiacy nie mają już wiele czasu, żeby dopełnić formalności i skorzystać ze znacznych zniżek. - Uchwaliliśmy wysokie bonifikaty, żeby z nich w pełni skorzystać trzeba dopełnić formalności i pilnować ustawowych terminów. Dlatego raz jeszcze apeluję do warszawiaków – jak najszybciej składajcie wnioski, by nie stracić pełnej bonifikaty – mówi Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Warszawiacy, którzy otrzymali zaświadczenie potwierdzające przekształcenie nieruchomości do 30 listopada 2019 r. powinni najpóźniej do 31 stycznia br. zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą w urzędzie dzielnicy lub Zarządzie Mienia Skarbu Państwa (ePUAP, poczta). A po otrzymaniu informacji o wysokości należności - urząd ma na to 14 dni - wnieść opłatę jednorazową do 29 lutego br.

Tragiczny wypadek na Ursynowie. ZGINĄŁ mężczyzna.

Z kolei warszawiacy, którzy otrzymali dokument po 30 listopada 2019 r.  mają jeszcze 2 miesiące na zgłoszenie zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej z bonifikatą (licząc od dnia otrzymania dokumentu) oraz kolejne 2 miesiące na wniesienie opłaty, po otrzymaniu informacji o wysokości należności. Niezbędne wnioski można znaleźć na podstronie 19115, stronie Zarządu Mienia Skarbu Państwa i tutaj. 

Śmiertelny WIRUS z Chin. W stolicy ZABRAKŁO maseczek!

Po wpłacie wszyscy dostaną dokument potwierdzający spłatę należności. Następnym krokiem jest złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym o wykreślenie roszczenia o opłatę wpisanego w dziale III księdze wieczystej, do którego należy załączyć otrzymane potwierdzenie spłaty. Osoby, które przed otrzymaniem dokumentu wpłaciły opłatę roczną za użytkowanie wieczyste w 2019 r., dostaną zwrot nadpłaty na konto lub w kasie urzędu dzielnicy.
A co jeśli nie zrobią tego w terminie?
Wówczas mieszkańcy będą musieli wnieść pełną opłatę przekształceniową za rok 2019 (co do zasady w wysokości równej dotychczasowej opłacie rocznej), a 99- lub 98 proc. bonifikata zostanie naliczona za pozostały okres 19 lat. Analogicznie w kolejnych latach. Jeśli ktoś złoży wniosek dopiero w 2021 roku, będzie musiał zapłacić pełną opłatę za 2019 i 2020 rok, a bonifikata będzie przysługiwała za okres 18 lat.

WIRUS z Chin coraz bliżej Warszawy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki