W muzeum nie ma miejsca na eksponaty

i

Autor: ESKA INFO Warszawa W muzeum nie ma miejsca na eksponaty

W muzeum nie ma miejsca na eksponaty. Unikatowe kolekcje leżą w magazynach [WIDEO, AUDIO]

2019-01-03 20:15

Skamieniałości liczące miliony lat i unikatowe kolekcje, których nie powstydziłoby się żadne europejskie muzeum​, zalegają w magazynach. W Muzeum Ewolucji w Warszawie, które mieści się w piwnicach Pałacu Kultury i Nauki zabrakło dla nich miejsca.

W magazynach Muzeum Ewolucji znajduje się ponad osiem milionów eksponatów. Mimo tego, że władze muzeum chętnie pokazałyby je światu - na nową wystawę zwyczajnie nie ma miejsca... i pieniędzy. 

Czytaj także: Koniec z wypełnianiem PIT-u. Teraz wszystko zrobi za nas skarbówka. Wyjaśniamy! [WIDEO, AUDIO]

- Póki co mieścimy się w tych czterech malutkich salach, piwnicach Pałacu Kultury i Nauki. Tutaj upychamy te szkielety, które znajdujemy, które montujemy. Przed nami jest szkielet wielkiego zauropoda, który jest z pustyni Gobi. Czy też skamieniałości z Krasiejowa, ze Śląska, żółwie najstarsze z Poręby - wymienia dr Tomasz Sulej, dyrektor Muzeum Ewolucji. 

POSŁUCHAJ: 

Czytaj także: Pojedziemy szybciej z Łodzi do Warszawy. Będzie dodatkowy pas na trasie A2 [AUDIO]

Niektóre zbiory w kolekcji muzeum mają nawet kilkaset milionów lat. Niestety większość jest przechowywana w magazynach, także poza placówką.

- Jeden magazyn mamy na miejscu w centrum Warszawy, ale mamy też magazyny w Ciechanowie pod Warszawą. Musimy tam jeździć, bo tam są przechowywane te wszystkie skamieniałości. Dobrze by było, żeby eksponaty były po prostu na ekspozycji, żeby można je było pokazywać. My mamy projekt od lat i od lat namawiamy polityków, żeby dali na to pieniądze - podkreślił dyrektor muzeum. 

POSŁUCHAJ: 


Dawniej miejscem dla podobnych kolekcji było Narodowe Muzeum Przyrodnicze, jednak obiekt spłonął w latach trzydziestych.  Jego reaktywację popierają resorty nauki, środowiska i kultury, niestety  w żadnym z ministerstw nie trwają obecnie prace nad odtworzeniem placówki.

Rocznie zjadamy 2 kg chemii w żywności. Zobacz WIDEO: 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki