W paczce zamiast koszulek były mięsożerne rośliny. Ich kwas paraliżuje ofiary, a potem je trawi!

i

Autor: kas.gov.pl

NIECODZIENNA PRZESYŁKA

W paczce zamiast koszulek były mięsożerne rośliny. Ich kwas paraliżuje ofiary, a potem je trawi!

2024-02-27 11:48

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w paczce z Malezji chronione mięsożerne rośliny. W przesyłce, zamiast koszulek, odnaleziono 17 sadzonek dzbaneczników, których wszystkie gatunki są chronione. Sadzonki zostały przekazane do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli w przesyłce 17 sadzonek dzbanecznika. Zgodnie z deklaracją w paczce miały być T-shirty. Zatrzymane mięsożerne rośliny są objęte ochroną w ramach Konwencji CITES − przekazała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Wszystkie gatunki dzbaneczników należą do mięsożernych roślin, które są chronione na mocy Konwencji Waszyngtońskiej, zwanej CITES. Dotyczy to tych gatunków zwierząt i roślin, które stały się zagrożone wyginięciem z powodu międzynarodowego handlu nimi. Obecnie ponad 34 tys. gatunków roślin podlega ochronie CITES, m.in. wszystkie gatunki storczyków i kaktusów.

Zamiast koszulek były mięsożerne rośliny. Przesyłka z Malezji w rękach mazowieckich celników

Przywóz lub wywóz okazów CITES jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi, ma na to odpowiednie zezwolenia i świadectwa. Brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje zatrzymaniem okazów i jest przestępstwem. Za próbę przemytu może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sadzonki zostały przekazane do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety, większość roślin obumarła w wyniku nieodpowiednich warunków transportu z Malezji − przekazała Izba Administracji Skarbowej.

Mięsożerne dzbaneczniki. Ich kwas paraliżuje i rozpuszcza ofiary

Liście tych niezwykłych roślin uległy modyfikacji w charakterystyczne pułapki w kształcie dzbanków, które mają śliskie, wydzielające nektar obrzeża. Otwory te umożliwiają złapanie owada do wnętrza. Każdy dzbanek-pułapka jest wypełniony płynem o właściwościach trawiących oraz wyposażony w wieczko chroniące zawartość przed deszczem. Ma to zapobiec rozcieńczeniu płynu trawiennego.

Dzbaneczniki wabią swoje ofiary nie tylko nektarem i zapachem, ale również pięknymi kolorami i kształtami swych pułapek. Kiedy ofiara wpadnie do środka dzbanka, nie ma szans na wydostanie się i jest powoli trawiona.

Czytaj również: Jakich pamiątek nie przywozić z wakacji? KAS ostrzega urlopowiczów

Sonda
Czy kupiłeś kiedyś papierosy pochodzące z przemytu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki