Powstanie Warszawskie: W dzień rocznicy zmarł Józef Wiłkomirski - uczestnik walki o wolność

2020-08-01 16:35 Norbert Amlicki
Józef Wiłkomirski
Autor: East News

Dziś cała Polska świętuje obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W dniu zadumy i radości dotarły do nas przykre wiadomości. Jeden z powstańców - Józef Wiłkomirski, który brał udział w walkach umarł w wieku 94 lat.

Zmarł dziś jeden z uczestników Powstania Warszawskiego, Józef Wiłkomirski. Był on dyrygentem, kompozytor oraz założycielem i wieloletnim dyrektorem Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.  W czasie wojny uczył się gry na wiolonczeli u swojego brata Kazimierza oraz pod okiem Dezyderiusza Danczowskiego w Warszawie. W międzyczasie grał w orkiestrze teatru dramatycznego na ul. Kredytowej. Brał udział w powstaniu warszawskim,później był więźniem w niemieckim obozie jenieckim dla żołnierzy i podoficerów w Sandbostel. W dniu śmierci miał 94 lata.

 O śmierci Józefa Wiłkomirskiego dowiedzieliśmy się od Prezydenta Wałbrzycha. - Bardzo smutna wiadomość. Dziś rano w wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski - wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania - symbol. Cześć Jego Pamięci!- zamieścił na Facebooku Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzych.

Co kardynał Wyszyński nosił w kuferku? NIEZWYKŁA WYSTAWA w Muzeum Jana Pawła II

Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani

Nasza strzelanina wywołała przedwczesny wybuch powstania - Julian Kulski żołnierz AK wspomina Powstanie Warszawskie

Józef Wiłkomirski został odznaczony między innymi: Złotą Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego w 1960 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski trzy lata później. Został także nagrodzony za upowszechnianie Kultury w 1970 r. Powstaniec otrzymał także w 1979 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Armii Krajowej w 1995, oraz Odznakę Weterana wojny o niepodległość w tym samym roku. 

Warszawa: Od dziś miasto nie odbiera od nich śmieci!

Józef Wiłkomirski
Autor: East News

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE