Powstanie Warszawskie: W dzień rocznicy zmarł Józef Wiłkomirski - uczestnik walki o wolność

2020-08-01 16:35 Norbert Amlicki
Józef Wiłkomirski
Autor: East News

Dziś cała Polska świętuje obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W dniu zadumy i radości dotarły do nas przykre wiadomości. Jeden z powstańców - Józef Wiłkomirski, który brał udział w walkach umarł w wieku 94 lat.

Zmarł dziś jeden z uczestników Powstania Warszawskiego, Józef Wiłkomirski. Był on dyrygentem, kompozytor oraz założycielem i wieloletnim dyrektorem Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.  W czasie wojny uczył się gry na wiolonczeli u swojego brata Kazimierza oraz pod okiem Dezyderiusza Danczowskiego w Warszawie. W międzyczasie grał w orkiestrze teatru dramatycznego na ul. Kredytowej. Brał udział w powstaniu warszawskim,później był więźniem w niemieckim obozie jenieckim dla żołnierzy i podoficerów w Sandbostel. W dniu śmierci miał 94 lata.

 O śmierci Józefa Wiłkomirskiego dowiedzieliśmy się od Prezydenta Wałbrzycha. - Bardzo smutna wiadomość. Dziś rano w wieku 94 lat zmarł Józef Wiłkomirski - wielki artysta, patriota, społecznik, człowiek kultury, twórca Filharmonii Sudeckiej, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha, Wielki Człowiek. Powstaniec Warszawski w rocznicę wybuchu Powstania - symbol. Cześć Jego Pamięci!- zamieścił na Facebooku Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzych.

Co kardynał Wyszyński nosił w kuferku? NIEZWYKŁA WYSTAWA w Muzeum Jana Pawła II

Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani

Nasza strzelanina wywołała przedwczesny wybuch powstania - Julian Kulski żołnierz AK wspomina Powstanie Warszawskie

Józef Wiłkomirski został odznaczony między innymi: Złotą Odznaką Honorową Gryfa Pomorskiego w 1960 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski trzy lata później. Został także nagrodzony za upowszechnianie Kultury w 1970 r. Powstaniec otrzymał także w 1979 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Armii Krajowej w 1995, oraz Odznakę Weterana wojny o niepodległość w tym samym roku. 

Warszawa: Od dziś miasto nie odbiera od nich śmieci!

Józef Wiłkomirski
Autor: East News

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.