W Warszawie zakwitnie olbrzymie dziwadło. Kwiat gigant może mieć 2 metry i ważyć 120 kg!

i

Autor: Wikipedia, Autorstwa Credits: US Botanic Garden. Dziwadło olbrzymie

W Warszawie zakwitnie olbrzymie dziwidło. Kwiat gigant może mieć 2 metry i ważyć 120 kg!

2021-05-30 6:28

Na ten moment z niecierpliwością czekają stołeczni botanicy. Lada dzień w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zakwitnie Amorphophallus titanum znane pod nazwą dziwidło olbrzymie. Ten wyjątkowy kwiat kwitnie niezwykle rzadko. W Polsce będzie to pierwsze takie wydarzenie! Czyżby “rytualny taniec” botaników pomógł?

Olbrzymie dziwidło zakwitnie w Warszawie!

"Pierwszy raz zakwitnie u nas dziwidło olbrzymie. Według naszej wiedzy, będzie to również pierwsze kwitnienie w Polsce!" - poinformowali podekscytowani pracownicy Ogrodu Botanicznego UW.

Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry i jak sama jego nazwa wskazuje, zadziwia swoim wyglądem i wielkością. "Podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych dziwidło ma kwiatostan w formie kolby, która otoczona jest liściem podkwiatostanowym w kolorze czerwono-brązowym" - czytamy na Facebooku Ogrodu Botanicznego. Sam kwiatostan może osiągnąć w naturze niemal 3 metry wysokości i ponad 1,5 metra szerokości! To prawdziwy gigant wśród kwiatów!

Niestety, kwiat dziwidła olbrzymiego można podziwiać niezwykle rzadko. Właśnie dlatego, jego kwitnienie w ogrodzie botanicznym wywołuje ogromne zainteresowanie. Amorphophallus titanum rosnący w warszawskiej szklarni jeszcze nigdy nie kwitł. W tym roku będzie to jego pierwszy raz. A tak, jego kwitnienie wyglądało w szklarni w Chicago. Zapierający dech w piersiach widok!

Historia stołecznego dziwadła olbrzymiego

Gigantyczny kwiat rosnący w Ogrodzie Botanicznym UW ma niezwykle ciekawą historię. Dziwadło olbrzymie trafiło bowiem do szklarni przez przypadek. "Pan Grzegorz, który sprowadził je do Polski, nie mógł zapewnić mu odpowiednich warunków" - tłumaczy Ogród Botaniczny UW na swoim Facebooku. Tajemnicza bulwa początkowo rosła jak na drożdżach. "Przez pierwsze lata czuła się u nas dobrze i naprzemiennie wytwarzała liść, a po jego obumarciu odpoczywała w wielkiej donicy odstawionej do łącznika pomiędzy szklarniami" - opowiadają pracownicy Ogrodu Botanicznego.

ZOBACZ TEŻ: Rozdajemy prezenty na Dzień Dziecka! "Dzieci to nasza duma!" - Ursynów w akcji Dziecięce Marzenie

Niestety, kilka lat temu zdarzyło się coś nieprzewidzianego. "Kilka lat temu, ekipa telewizyjna, która zimą kręciła materiał w naszych szklarniach, nieświadomie wystawiła donicę z “dziwną bulwą” na zewnątrz, na kilkustopniowy mróz. Rano donicę wciągnięto do środka, lecz bulwa zaczęła gnić" - opowiadają dalej pracownicy Ogrodu. Botanicy ratowali roślinę na wszelkie możliwe sposoby. Nawet te najbardziej irracjonalne.

"Wśród ogrodników gasła nadzieja. Zastanawialiśmy się co może ją wybudzić z tej hibernacji. Pewnego dnia ktoś podrzucił pomysł na "rytualny taniec". Pół żartem, pół serio, taniec w intencji wzrostu dziwidła został odprawiony! Jednak szybko o tym zapomnieliśmy. Jakież było nasze zdziwienie po kilku dniach" - opowiadają uniwersyteccy ogrodnicy.

Czyżby ten nieszablonowy sposób rzeczywiście pomógł? Najwidoczniej tak!

"Najbliższe dwa tygodnie będziemy się jej bacznie przyglądać, co i Wam polecamy, gdyż może to być jedyna taka okazja na wiele lat" - poinformowali w czwartek podekscytowani pracownicy Ogrodu Botanicznego.

Gdzie znaleźć dziwidło olbrzymie?

Gigantyczna roślina znajduje się szklarni tropikalnej Ogrodu Botanicznego UW w Al. Ujazdowskich. Na razie można ją zwiedzać tylko od piątku do niedzieli w godz. 10-20. Pracownicy ogrodu chcą również umożliwić szklarnię zwiedzającym również w tygodniu.

Przebudują drogę śmierci. Wielkie zmiany na ulicy Sokratesa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE