Warszawa. Ogromne wsparcie dla najemców. Sprawdź, czy łapiesz się do zniżki

2021-04-14 9:30

50 mln zł – tyle wynosi łączna wartość zniżek dla warszawskich najemców. Urząd miasta wspiera najemców lokali użytkowych. Najemcy otrzymali liczne zniżki, a co najważniejsze w 2021 roku czynsze nie są waloryzowane o wskaźnik inflacji. – To znacząca pomoc ze strony miasta w czasie pandemii – mówią pracownicy ratusza. Komu przysługuje zniżka i jak się o nią ubiegać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Pierwsza pomoc

- Obniżka czynszów za lokale użytkowe była jedną z pierwszych form pomocy udzielonej przez stolicę przedsiębiorcom w czasie pandemii koronawirusa - wspominają władze Warszawy. Zniżka została przyznana najpierw na trzy miesiące, a gdy to okazało się być niewystarczające, obniżka została wydłużona do 30 dni po zakończeniu epidemii. Ta jednak nieprzerwanie trwa od 13 miesięcy.

NIE PRZEGAP: Policyjny pościg ulicami Warszawy. Grupa "Skorpion" złapała trzech złodziei aut [ZDJĘCIA]

Strajk przedsiębiorców 10 kwietnia w Warszawie

- Udzieliliśmy obniżki czynszu w lokalach użytkowych 3630 najemcom na kwotę ponad 50 mln złotych. Dodatkowo szacujemy, że na skutek odstąpienia od waloryzacji czynszów, najemcy miejskich lokali użytkowych zapłacą mniej o około 4-5 mln zł. To realna pomoc miasta w czasie pandemii - powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Inne rodzaje wsparcia

Drugim ważnym wsparciem jest dla wszystkich przedsiębiorców jest brak waloryzacji czynszów o wskaźnik inflacji. - Stawki czynszu są corocznie waloryzowane w przypadku wzrostu cen o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok ubiegły. Wskaźnik wzrostu za 2020 r. wyniósł 3,4 proc. - wyliczają pracownicy Urzędu Miasta.

Władze warszawy skróciły także okres najmu lokali użytkowych z 10 lat na krótsze. - W przypadku lokali położonych w parterach ciągów handlowo-usługowych najem będzie możliwy np. na 3 lata, z możliwością przedłużenia - informują pracownicy ratusza. W dobie pandemii okres 10 lat jest zdecydowanie za długi.

Jak ubiegać się o niższy czynsz?

Niższy czynsz przysługuje najemcom miejskich lokali użytkowych, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu na skutek wprowadzonych ograniczeń, nakazów lub zakazów związanych z wystąpieniem stanu epidemii. Z obniżki można korzystać aż do 30 dni od zniesienia ograniczeń. Każdy przedsiębiorca, który ucierpiał może ubiegać się o taką obniżkę. Należy udać się z wnioskiem o obniżkę za dany okres do zakładu gospodarowania nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wynajmującej lokal.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają