budowa muzeum sztuki nowoczesnej

i

Autor: UMW Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Warszawa przejęła Muzeum Sztuki Nowoczesnej od Piotra Glińskiego. Urzędnicy podpisali umowę

2022-06-28 20:01

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa jest powoli na ukończeniu, będzie zarządzane przez stołecznych urzędników. Warszawski ratusz podpisał umowę, która anuluje wpływ ministra kultury Piotra Glińskiego na zarządzanie obiektem. Instytucja będzie w pełni utrzymywana ze środków miasta. Dokument wchodzi w życie w styczniu 2023 roku.

Mamy to! Od stycznia 2023 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie instytucją Miasta Stołecznego Warszawy! - napisała na swoim profilu na Facebooku Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna za stołeczną kulturę. Po kilku miesiącach od decyzji radnych ratusz podpisał z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego stosowne dokumenty, które spowodowały, że muzeum stanie się samorządową instytucją kultury, wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez miasto. MSN do tej pory było współprowadzone przez ministra Piotra Glińskiego. Od przyszłego roku przejdzie w całości do miasta.

Budowa muzeum 

Wiceprezydent Warszawy zapewnia, że budowa muzeum idzie pełną parą. - Zespół już może spokojnie przygotowywać pierwsze wystawy – skomentowała Aldona Machnowska-Góra. Przez wiele lat MSN funkcjonowało w dawnym pawilonie meblowym Emilia przy ul. Emilii Plater. Jednak budynek trzeba było zburzyć. Wtedy muzeum przeniosło się tymczasowo do pawilonu nad Wisłą. Docelowo jego siedziba powstanie na Placu Defilad. Budynek o pow. 20 tys. mkw powierzchni użytkowej będzie miał w sobie sale wystawowe, edukacyjne, bibliotekę, audytorium, kino i kawiarnię. Jego budowa ma się zakończyć w 2024 roku.

Sonda
Ile razy w roku odwiedzasz jakieś muzeum?
Autobus wbił się w ciężarówkę w Ząbkach. Jedna osoba nie żyje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE