Wielka inwestycja w Warszawie

Warszawa: Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Znamy wstępną datę zakończenia prac

2022-08-10 16:14

Świetna wiadomość, rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Ratusz poinformował o rychłym rozpoczęciu prac we wtorek (9 sierpnia). Prace rozpoczną się już pod koniec sierpnia. Wykonawca nie tylko zbuduje tory, ale też przebuduje przy okazji ulice. Podróż do centrum ma zajmować jedynie 25 minut. Kiedy na tory wyjedzie pierwszy tramwaj?

Tramwaj do Wilanowa. Kiedy budowa?

Ta inwestycja była zapowiadana przez władze miasta od dawna. - Rusza najdłużej oczekiwana inwestycja tramwajowa w stolicy. Nowa trasa połączy centrum miasta z Wilanowem. Będzie to jednocześnie trzynasta dzielnica, która zyska połączenie tramwajowe – powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Przeczytaj również: Szykuje się drogowy paraliż w Warszawie. Znamy harmonogram budowy linii tramwajowej do Wilanowa

Pierwsze prace rozpoczną się już pod koniec sierpnia. Przebudowie ulegną ulice, którymi biegło będzie torowisko. Prace będą prowadzone etapami, jednak na razie nie wiadomo, który odcinek zostanie rozkopany jako pierwszy. Jakie zmiany czekają kierowców? - Kierowcy na dolnym Mokotowie będą mieli do dyspozycji dwa pasy. Trzeci pas, obecnie przeznaczony dla autobusów, zostanie na odcinku od ul. Spacerowej do ul. L. van Beethovena zastąpiony wspólnym pasem tramwajowo-autobusowym. Wzdłuż torów powstaną także drogi dla rowerów i nowe chodniki. Zamiast dotychczasowych czterech kładek nad ul. Sobieskiego pojawią się zabezpieczone sygnalizacją świetlną przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów w poziomie jezdni – informują urzędnicy.

Tramwaj do Wilanowa. Kiedy pojedzie?

W 2021 roku pojawiły się trudności ze sfinansowaniem projektu, którego koszt przekroczył przeznaczony na ten cel budżet. Cenę udało się finalnie zbić w aukcji internetowej i wykonawcą została firma Budimex.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwszy tramwaj zabierze pasażerów najpóźniej w marcu 2024 roku. Łączny koszt inwestycji to 1mld 190 mln zł, z czego 555 mln zł miasto dostanie na ten cel z Unii Europejskiej.

Tramwaj do Wilanowa – umowa na budowę podpisana
Sonda
Czy tramwaj na Wilanów jest potrzebny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki