Warszawa: Święto Niepodległości w stolicy - SPRAWDŹ gdzie odbędą się imprezy z okazji 11 listopada

2010-11-10 18:00

Walka o wolność w patriotycznej tradycji, ale i muzyce, grze i zabawie - Muzeum Historii Polski zaprasza na piątą już edycję imprezy miejskiej „Przystanek Niepodległość”.

Już od godz. 10 w ogrzewanym namiocie na placu Teatralnym będzie można obejrzeć pokaz filmów dokumentalnych związanych z wojną polsko-bolszewicką, znaleźć kiermasz lektur historycznych i punkt informacyjny. O godz. 12 fragmenty książki Bronisławy Ostrowskiej „Bohaterski miś czyli przygody pluszowego niedźwiadka na wojnie” będą czytali: Wojciech Malajkat (47 l.), Krystyna Tkacz (63 l.) i Magdalena Wójcik (41 l.). Aktorzy spędzą z warszawiakami dwie godziny.

Przeczytaj koniecznie: Stanisław Drozdowski: Święto Niepodległości w sypialni niemałżeńskiej

O godz. 18 na scenę wejdzie gwiazda wieczoru – grupa Raz Dwa Trzy.

Przy Reducie Banku Polskiego koło pl. Teatralnego (ul. Bielańska 10) od godz. 10 odbywać będą się gry edukacyjne „Drogi do wolności”. W atrakcyjny sposób pokażą historię Polski pod zaborami od upadku Rzeczypospolitej w XVIII w. do odzyskania wolności w roku 1918. Zabawa zakończy się ok. godz. 18.

Również w godz. 10-18 na trasie: pl. Narutowicza - Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Zieleniecka - ul. Targowa - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski, al. Solidarności - ul. Okopowa - ul. Towarowa - pl. Narutowicza odbywać będą się przejażdżki zabytkowym tramwajem. Od Belwederu do pl. Teatralnego jeździć będzie natomiast zabytkowy autobus, czyli popularny „ogórek”. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Tradycyjna defilada historyczna na Trakcie Królewskim. Umundurowanie i uzbrojenie z lat 1920-45, samochody wojskowe, 50 koni, atrakcje w Muzeum Wojska Polskiego a na koniec dnia pokaz sztucznych ogni!

Przemarsz zwyczajowo rozpoczyna się po zakończeniu uroczystości państwowych pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Około godz. 13.30 defilada ruszy z placu Piłsudskiego, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i ok. 14.30 dotrze do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie rekonstruktorów pozdrowi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

O godz. 16 w Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3) rozpoczną się atrakcje historyczno-edukacyjne „Dotknij Niepodległości”. W namiocie na dziedzińcu warszawiacy będą mogli się spotkać z twórcami filmu „Bitwa warszawska 1920” – reżyserem Jerzym Hoffmanem, aktorami i operatorami. O godz. 19.30 nad Warszawą rozbłysną sztuczne ognie, które zakończą ten pełen atrakcji i zabawy dzień.

 

„Koncert Niepodległości” w Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79). Pieśń patriotyczna we współczesnych aranżacjach jazzowych. Pomysłodawcą jest kanadyjska wokalistka Ola Turkiewicz. Ponadto wystąpią wokalista Marek Bałata oraz znakomici jazzmani: Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (piano), Marcin Janiszewski (akordeon), Łukasz Korybalski (trąbka), Marcin Ritter (bas), Przemysław Kuczyński (perkusja), zaś koncert poprowadzi aktor Andrzej Piszczatowski. Szczegóły na www.koncertniepodleglosci.pl. Start: godz. 20. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Rock Niepodległości” w Palladium (ul. Złota 9) na bezpłatne wejściówki. Zagra Sebastian Riedel z zespołem Cree oraz grupy Magnetar i Rock Loves Chopin. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Początek imprezy o godzinie 18. Wejściówki można rezerwować na stronie www.rockniepodleglosci.pl.

Patrz też: Warszawa: Wielki wybuch, czyli otwarcie Centrum Nauki Kopernik - ZDJĘCIA

W Hard Rock Cafe  (ul. Złota 59) zawiśnie Gitara Rock Niepodległości - czerwona z wizerunkiem orła białyego.

W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego (Pruszków, Al. Jana Pawła II 2) z bezpłatnym koncertem wystąpią wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i pianista Andrzej Guz. Start: godz. 19.

O godz. 12 ze skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki wyruszy XXII Bieg Niepodległości. Biegacze pokonają trasę o dystansie 10 km.  Więcej: www.zabiegajopamiec.waw.pl

Parada Wolności na Pradze Północ. Trasa: Dworzec Wschodni – ul. Targowa, ul. 11 Listopada – ul. Szwedzka. Najbardziej widowiskową częścią będzie trójwymiarowa animacja na gmachu dawnej dyrekcji PKP przy ul. Targowej 74. Elewacja budynku zmieni się w ekran, gdzie będą wyświetlane opowieści o dawnej i współczesnej Warszawie. Pokaz o godz. 19, a o godz. 18 na placu Wileńskim wystąpi Tomek Lipiński z zespołem Tilt.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki