Najważniejsze wydarzenia 2014 roku w Warszawie. Tym żyła Warszawa przez cały rok!

2014-12-31 13:56

Za nami rok wyborów samorządowych, pierwszego w historii stolicy udziału mieszkańców w dzieleniu pieniędzy na inwestycje z miejskiej kasy oraz wielkich wpadek i incydentów. Nie udało się w 2014 roku otworzyć II linii metra, ale za to z hukiem otwarto Muzeum Historii Żydów Polskich. Oto najważniejsze "naj" mijającego roku.

Największe wydarzenie polityczne

To był rok wyborów samorządowych. Prezydentem Warszawy nadal jest Hanna Gronkiewicz-Waltz (62 l.). Kilka dzielnic ma nowych burmistrzów. Po raz pierwszy też mieszkańcy stolicy mieli wpływ na dzielenie pieniędzy samorządu w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego. Ponad 167 tys. osób wzięło udział w głosowaniu na projekty, które w 2015 roku zostaną zrealizowane.

Największy skandal

Dla wielu warszawiaków zdecydowanie najbardziej odczuwalny skandal to początki śmieciowej rewolucji. W lutym prawobrzeżna część Warszawy, a w sierpniu lewobrzeżna skarżyły się na nieodebrane na czas śmieci i smród w kontenerach. Trudne początki udało się na szczęście opanować.

Zobacz też: NAJGORSZY POLITYK 2014. Wielkie głosowanie na Se.pl! Który polityk zaszedł wam najbardziej za skórę? GŁOSUJ!

Najfajniejsza inwestycja

Warszawiacy pokochali veturilo. To było widać! Rekordowo korzystali w tym sezonie z systemu rowerów miejskich. Od momentu uruchomienia systemu Veturilo w 2012 roku rowery były wypożyczane ponad 4 miliony razy, w tym roku - ponad 1,8 mln razy!

Najgłośniejszy proces

Mariusz N. (33 l.), który śmiertelnie potracił 13-letniego Patryka N. w Czarnówce pod Otwockiem, po roku od wypadku stanął przed sądem. To jeden z bardziej oczekiwanych procesów w stolicy, bo sprawca zachował się wyjątkowo nieludzko. Najpierw uciekł z miejsca wypadku, później - z kraju. Ścigany listem gończym wpadł we Francji. Grozi mu 12 lat więzienia.

Sprawdź też: Sylwester 2014. Zobacz najlepsze MEMY sylwestrowe

Największe wydarzenie kulturalne

Otwarć tego muzeum było kilka. Najpierw - samego budynku, później - ekspozycji. Ale listopadowa inauguracja wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich była unikalnym wydarzeniem kulturalnym. Przed muzeum odbyły się piękne koncerty i widowisko, a wewnątrz można zwiedzać jedyną na świecie, niezwykłą choć nieco przeładowaną, ekspozycję.

Największa afera

To afera bemowska, odsłaniająca kulisy zarządzania dzielnicą przez burmistrza Jarosława Dąbrowskiego (39 l.), później wiceprezydenta Warszawy. Krótka była jego kariera w Ratuszu - stracił stanowisko, gdy jego były współpracownik z Bemowa ujawnił, że jako burmistrz tolerował fikcyjne umowy, nieuzasadnione zakupy czy zbyt frywolnie korzystał ze służbowych aut.

Zobacz również: 10 NAJLEPSZYCH FILMÓW 2014! [RANKING]

Najbardziej irytujące wydarzenie

Już nawet masowe manifestacje nie wzbudzają takiej irytacji warszawiaków, jak zamykanie ulic z powodu biegów lub rajdów... Od maja do listopada co kilka dni odbywała się jakaś sportowa impreza, która wymagała zmian w organizacji ruchu, czasami zamknięcia połowy centrum. Rowerzyści, biegacze, rolkarze byli szczęśliwi, a kierowcy - wkurzeni.

Największa bezczelność

Dopiero gdy kierowca cwaniaczek Robert N. (24 l.) ps. Frog zadrwił sobie z wymiaru sprawiedliwości i wrzucił do Internetu filmik z brawurowego rajdu po Warszawie, prokuratura rozpoczęła poszukiwanie na niego haków. I teraz będzie odpowiadał także za dawne grzechy.

Najgłośniejsze wydarzenie

Orange Warsaw Festival po raz pierwszy odbył się na Stadionie Narodowym i ta lokalizacja okazała się fatalna. Przez trzy czerwcowe dni mieszkańców Saskiej Kępy drażnił muzyczny łomot. Tylu skarg nie zebrała żadna impreza w ostatnich latach. Niezadowolona z nagłośnienia na stadionie była też część publiczności. W 2015 roku OWF zagości więc na wyścigach na Służewcu.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki