Warszawa zasypana śniegiem. Ponad 100 tys. zł. zapłacą dwie firmy, które nie odśnieżyły przystanków

i

Autor: ZOM, Facebook Warszawa zasypana śniegiem. Ponad 100 tys. zł. zapłacą dwie firmy, które nie odśnieżyły przystanków

Posypały się kary

Warszawa zasypana śniegiem. Ponad 100 tys. zł zapłacą dwie firmy, które nie odśnieżyły przystanków

2022-12-15 16:45

Stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta wyciąga konsekwencje wobec firm, które nie odśnieżyły przystanków. Jak poinformowała Zofia Kłyk z ZOM, dwie spośród 14 zajmujących się tym firm, zostały ukarane karami finansowymi. Muszą zapłacić ponad 100 tys. zł. Nie będą też zajmowały się odśnieżaniem tam, gdzie nie dały sobie z tym rady.

Kary dla firm odpowiedzialny za odśnieżanie przystanków w Warszawie

Były głośne zapowiedzi, jest też działanie. Ponad 100 tys. zł kar zapłacą firmy, które nie odśnieżyły terenów dla pieszych, po ostatniej, trwającej ponad dobę śnieżycy, podczas której napadało 12 cm śniegu.

"Ze sprzątaniem po ostatnich opadach śniegu wykonawcy nie poradzili sobie zwłaszcza w obrębie przystanków autobusowych i tramwajowych. ZOM, zgodnie z umowami, naliczył kary m.in. za sytuacje, kiedy firma nie zaczęła odśnieżania w czasie 6 godzin od wystąpienia opadów lub nie ukończyła prac w 4 godziny po całkowitym ustaniu opadów śniegu" - przekazała w czwartek, 15 grudnia, Zofia Kłyk z ZOM.

Zarząd Oczyszczania Miasta rozwiązał umowy i zmienił wykonawców prac w rejonach, gdzie niewydolność firm była największa, czyli na Białołęce, Ursusie, Ochocie i we Włochach.

"Sytuacja pogodowa w niedzielę i poniedziałek była bardzo ciężka, nie tylko w Warszawie. Przy tak długich opadach wykonawcy prac, których wyłoniliśmy w przetargach, powinni zmobilizować wszystkie siły, by osiągnąć oczekiwane standardy. Utrzymanie przejezdności dróg, którymi kursuje komunikacja miejska i minimalizowanie uciążliwości wynikających z warunków pogodowych dla mieszkańców, to priorytet naszych działań zimą. Pozostaje mi przeprosić mieszkańców za tę sytuację i zapewnić, że podjąłem szereg stanowczych działań, które ograniczą wystąpienie takich niedogodności w przyszłości" - powiedział dyrektor ZOM Tadeusz Jaszczołt.

Które miejsca odśnieża ZOM?

Zarząd Oczyszczania Miasta zleca w stolicy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. To m.in. 4,4 tys. przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do metra, przejścia dla pieszych, schody i kładki. ZOM organizuje też odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1,6 tys. km ulic, którymi kursuje komunikacja miejska.

Za oczyszczanie pozostałych terenów odpowiadają w Warszawie: urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego, Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Śródmieścia, Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Pragi-Północ, Zarząd Zieleni w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Nasi Partnerzy polecają