Warszawa. Żołnierze zbierają się przy rondzie de Gaulle'a. Co się dzieje?

2020-09-20 14:19 Izabela Kraj
Katyński Marsz Cieni
Autor: Mateusz Grochocki/East News

Na Rondzie de Gaulle’a zaroi się dziś od wojskowych mundurów. O godz. 15 sprzed Muzeum Wojska Polskiego wyruszy kilkusetosobowy Katyński Marsz Cieni. W inscenizacji wezmą udział rekonstruktorzy w mundurach Wojska Polskiego, KOP i Policji Państwowej.

Marsz jest hołdem dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Weźmie w nim udział 150 rekonstruktorów. Organizatorami XIII Katyńskiego Marszu Cieni są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Taka specyficzna demonstracja organizowania jest już po raz 13. – Pierwotnie termin tegorocznego marszu mieliśmy zaplanowany na 8 kwietnia, jednak przez koronawirusa i zakaz zgromadzeń musieliśmy przełożyć wydarzenie. Wybraliśmy termin 20 września, ponieważ wpisuje się w obchody rocznicy sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r. – mówi Jarosław Wróblewski, koordynator Katyńskiego Marszu Cieni z GH „Zgrupowanie Radosław”. Z powodu obostrzeń sanitarnych tegoroczny Katyński Marsz Cieni został bardzo mocno ograniczony. Weźmie w nim udział tylko 150 rekonstruktorów w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej i za tę grupę odpowiadamy jako organizatorzy.

PRZECZYTAJ TAKŻE O WYKOPALISKACH HISTORYCZNYCH NA PRADZE-PÓŁNOC. Mrożą krew w żyłach!

Zobacz jak wyglądał Katyński Marsz Cieni w poprzednich latach:

Rekonstruktorzy w ciszy wyruszą o godz. 15 przez Trakt Królewski i Stare Miasto. Tylko na przystankach będą historyczne „wspominki”. Przy kościele Świętego Krzyża – czytanie korespondencji obozowej, na pl. Zamkowym – odczytanie listy zabitych oficerów a pl. Krasińskich – wspomnienie zamordowanych duchownych. Całość zakończy się ok. godz. 16.30 przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej.

BILI MNIE NAWET PO PIĘTACH! Przeczytaj przejmującą historię sanitariuszki prześladowanej przez bezpiekę

Viki Gabor o rasizmie. Jej ojciec został pobity w sklepie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.