Warszawskie Czwartki: Praga będzie miała muzeum

2014-05-29 4:00

Przy ul. Targowej, tuż obok ikony Pragi - Bazaru Różyckiego - powstaje Muzeum Warszawskiej Pragi. Otwarcie jesienią.

Muzeum Warszawskiej Pragi, jako oddział ówczesnego Muzeum Historycznego m.st. Warszawy (obecnie Muzeum Warszawy), zostało powołane do życia w 2006 roku. Siedzibę placówki tworzą trzy kamienice wraz z oficyną w podwórzu oraz nowy budynek na dziedzińcu, mieszczące się przy bazarze na ul. Targowej.

Zobacz: Moja Mała Ojczyzna : Miasto z potencjałem i bogatą historią

Najstarszy dom na Pradze

Pięknie odnowione zabytki prezentują się tak jak w XIX wieku. Pierwsza z kamieniczek (patrząc od wejścia na bazar) należała do rodziny Krzyżanowskich. Wzniesiona została w ostatniej ćwierci XVIII wieku i choć później przebudowywana, pozostaje najstarszym zachowanym murowanym domem mieszkalnym na Pradze. Następna jest kamienica Sokołowskiego z 1873 roku. Trzeci, narożny budynek to kamienica Rothblitha z 1830 roku. Oficyna stojąca w podwórzu to niewielki budynek, ale niezwykle ważny, bo mieściły się w niej dwie sale żydowskiego domu modlitwy. Odkryto w nich zachowane polichromie przedstawiające znaki zodiaku i Żydów przed Ścianą Płaczu. Innym odkryciem są piwnice, które także zostały odrestaurowane i będą udostępnione zwiedzającym. Wszystkie budynki zostały pieczołowicie wyremontowane, trwają w nich ostatnie prace wykończeniowe.

Centrum wiedzy i kultury

Muzeum powstaje jako placówka chroniąca i propagująca dziedzictwo całego obszaru prawobrzeżnej Warszawy. Będzie centrum wiedzy o tej części miasta, miejscem gromadzenia pamiątek, ośrodkiem działań kulturalnych i edukacyjnych. W kamienicach frontowych znajdą się m.in. sale ekspozycji stałej dotyczącej dziejów prawobrzeżnej Warszawy, przestrzenie dla wystaw czasowych, sala edukacji interaktywnej oraz kawiarnia. Natomiast w nowo wybudowanym budynku będą się mieścić sale edukacyjne, czytelnia, magazyny oraz administracja placówki.

Projekt Muzeum Warszawskiej Pragi, związany z adaptacją do funkcji kulturalnych zabytkowego zespołu obiektów przy ul. Targowej 50/52, wpisuje się w podjęte przez miasto i dzielnicę projekty rewitalizacyjne. Projekt został włączony do Mikroprogramu Rewitalizacji Dzielnicy Praga-Północ na lata 2005-2013 uchwałą Rady m.st. Warszawy z 8 maja 2008 r.

To centrum wiedzy o tej części miasta

- mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

Na drugim brzegu Wisły, przy Targowej, powstaje muzeum poświęcone historii i specyfice Pragi. Jest ono częścią zabytkowego kompleksu zabudowy, którego najstarsza część ma niemal 200 lat. W tych budynkach jeszcze kilka lat temu mieszkali lokatorzy komunalni. Po wyłączeniu ich z zasobu w 2007 r. uznaliśmy, że szkoda byłoby stracić ten fragment zabytkowej architektury naszego miasta. Zadecydowaliśmy, że powstanie tu Muzeum Warszawskiej Pragi - wtedy pierwsza placówka muzealna w prawobrzeżnej Warszawie. Chciałabym, by było to miejsce, gdzie historia tej części Warszawy spotyka się z historiami jej mieszkańców. Muzeum ma szansę stać się centrum wiedzy o tej części miasta, miejscem gromadzenia pamiątek, ośrodkiem działań kulturalnych i edukacyjnych. Jego powstanie ma także istotne znaczenie dla harmonijnego rozwoju miasta i jego mieszkańców.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Wartość całkowita projektu: 37 996 320,50 zł

Wartość dofinansowania z funduszy UE: 12 123 380,04 zł

Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Program operacyjny: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki