WARSZAWSKIE CZWARTKI. Warszawa walczy ze smogiem

i

Autor: materiały prasowe

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Warszawa walczy ze smogiem

2015-12-17 1:00

Smog to jeden z niepożądanych efektów rozwoju cywilizacyjnego miast. Warszawa rozszerza działania, które ograniczą emisję do powietrza szkodliwych substancji, zanim stanie się to tak dużym problemem jak w Krakowie czy Zakopanem.

„Plan gospodarki niskoemisyjnej m.st. Warszawy" to program działań, które doprowadzą do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz wzrostu efektywności energetycznej, a dzięki temu do poprawy jakości powietrza w stolicy. – Walkę o czyste powietrze prowadzimy na trzech płaszczyznach. Po pierwsze niskoemisyjny transport, po drugie nowoczesna infrastruktura energetyczna i po trzecie edukacja mieszkańców. Jestem przekonany, że dzięki promocji ekologicznych zachowań wkrótce wszyscy warszawiacy będą pomagali nam w dbaniu o ekosystem stolicy – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną oznacza zmianę warunków, w jakich miasto funkcjonuje, na bardziej przyjazne środowisku, o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa energetycznego. Poza działaniami w obszarze energetyki ograniczana będzie emisja zanieczyszczeń np. z transportu oraz ze źródeł opalanych węglem, wspierany rozwój technologii OZE (źródeł energii odnawialnej) oraz edukacja ekologiczna i promocja proekologicznych postaw wśród mieszkańców.

Plan na lata

W ramach działań przewidziano współpracę miasta i podmiotów prywatnych, np. z PGNiG Termika przy modernizacji warszawskich elektrociepłowni. W zakładzie na Siekierkach do 2019 r. nastąpi częściowa zmiana paliwa węglowego na biomasę, a na Żeraniu na gaz. Wspólnie z firmą Veolia Energia Warszawa, w ramach Programu Rewitalizacji Pragi, do 2022 r. do miejskiego systemu ciepłowniczego podłączonych zostanie ok. 5 tys. mieszkań komunalnych na Pradze oraz Targówku. Miasto będzie inwestowało w zrównoważony rozwój transportu, m.in. budowę dróg rowerowych, parkingów Park&Ride, uprzywilejowanie ruchu pieszego. Kontynuowana będzie budowa II linii metra, modernizacja sieci tramwajowej, a także powstaną nowe trasy do Wilanowa i na Gocław. Po ulicach Warszawy jeżdżą autobusy gazowe, elektryczne i hybrydowe, a te na olej napędowy spełniają rygorystyczne normy czystości spalin. Do 2017 r. Miejskie Zakłady Autobusowe kupią 130 niskoemisyjnych autobusów, a do 2030 r. połowa (do 2050 r. całość) miejskiego taboru ma być ekologiczna. Warszawa będzie dotowała inwestycje związane z wykorzystaniem lokalnych źródeł energii odnawialnej, np. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Od grudnia 2006 r. do końca listopada 2015 r. Warszawa dofinansowała 157 takich inwestycji za blisko 1,75 mln zł.

Akcje bezpośrednie

Działania interwencyjne na rzecz poprawy jakości powietrza realizowane będą na podstawie WIP-u – Warszawskiego Indeksu Powietrza. W przypadku przekroczeń stężeń szkodliwych substancji przewidziano m.in. doraźne sprzątanie ulic na mokro (ograniczające wzbijanie pyłów), a także promocję korzystania z komunikacji miejskiej. W Straży Miejskiej powstanie Oddział Ochrony Środowiska. – Zadaniem nowego referatu będzie kontrola, jakimi materiałami opalane są piece na terenie nieruchomości, wyszukiwanie miejsc nielegalnych wysypisk śmieci, a także sprawdzanie cieków wodnych pod kątem ich zanieczyszczania – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Ponad 6 miliardów złotych

Zadania przewidziane do realizacji są w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy na lata 2015– 2042 – do roku 2020 zaplanowano na nie ok. 6,2 miliarda złotych. Projekty związane z gospodarką niskoemisyjną mogą być dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Starać się o nie będą mogły m.in. projekty i inwestycje zwiększające efektywność energetyczną, termomodernizacje budynków, modernizacje źródeł ciepła i sieci dystrybucji energii oraz instalacje odnawialnych źródeł energii.

Przyjęty „Plan gospodarki niskoemisyjnej" pozwoli nam jeszcze efektywniej dbać o ekosystem Warszawy. Dzięki kompleksowym działaniom w kilku obszarach jakość powietrza w mieście będzie się poprawiała – zmodernizujemy publiczny transport, podłączymy miejskie lokale do sieci cieplnej, będziemy edukowali i promowali proekologiczne zachowania. Plan jest powiązany z programem na rzecz zrównoważonego zużycia energii – w tym obszarze stawiamy na rozwój odnawialnych źródeł energii, termomodernizacje budynków i modernizacje źródeł energii.

Jakość powietrza będzie się poprawiała

- Przyjęty „Plan gospodarki niskoemisyjnej" pozwoli nam jeszcze efektywniej dbać o ekosystem Warszawy. Dzięki kompleksowym działaniom w kilku obszarach jakość powietrza w mieście będzie się poprawiała – zmodernizujemy publiczny transport, podłączymy miejskie lokale do sieci cieplnej, będziemy edukowali i promowali proekologiczne zachowania. Plan jest powiązany z programem na rzecz zrównoważonego zużycia energii – w tym obszarze stawiamy na rozwój odnawialnych źródeł energii, termomodernizacje budynków i modernizacje źródeł energii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki