Warszawskie liceum i technikum najlepszymi w Polsce. Są wyniki rankingu Perspektywy 2023

i

Autor: Marcin Smulczyński/SUPER EXPRESS

Prestiżowy ranking

Warszawskie liceum i technikum najlepszymi w Polsce. Są wyniki rankingu "Perspektywy 2023"

2023-01-12 10:38

Znamy wyniki ogólnopolskiego rankingu „Perspektywy 2023”. Po raz 25 w zestawieniu uwzględniono najlepsze szkoły średnie w kraju. Konkurencja była duża, bo w tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 1360 liceów ogólnokształcących (z 2200 działających w kraju) i 1185 techników (z 1745). Tym razem aż dwa prestiżowe pierwsze miejsca przypadły szkołom w Warszawie.

Ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych

Już od 25 lat miesięcznik „Perspektywy” prowadzi ranking najlepszych szkół w Polsce. Jakie były kryteria przy wyborze najlepszych szkół? - Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie prof. Barbary Marcinkowskiej brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych, w przypadku szkół dwujęzycznych uwzględniono dodatkowo wyniki z egzaminu z języka obcego na poziomie dwujęzycznym – informuje Polska Agencja Prasowa.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów, to XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Od lat jest w czołówce rankingu. "Staszic" jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie. Liceum powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską. Uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Szkoła współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na miejscu jedenastym jest VIII LO im. Władysława IV w Warszawie, na dwunastym – Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku koło Warszawy.

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1.  Należy do Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. W ubiegłym roku Technikum Mechatroniczne było na drugim miejscu, a dwa, trzy i cztery lata temu na pierwszym. Technikum uczy w trzech zawodach: technik informatyk, technik programista i technik mechatronik. Jedna z klas w zawodzie technik informatyk jest klasą dwujęzyczną, w której język angielski jest obowiązkowy na niektórych zajęciach zawodowych.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w czwartek (12 stycznia) podczas gali finałowej w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Sonda
Jak oceniasz poziom edukacji w polskich szkołach?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany