Wielki remont w centrum Warszawy. Nowe rondo Dmowskiego coraz bliżej, zmieni się nie do poznania

i

Autor: ZDM Rondo Dmowskiego w Warszawie

Wielki remont w centrum Warszawy. Nowe rondo Dmowskiego coraz bliżej, zmieni się nie do poznania

2021-05-03 9:00

Centrum Warszawy zmienia się nie do poznania. Po rondzie Czterdziestolatka przyszła kolej na zmiany na rondzie Dmowskiego. "Mamy już oferty firm, które chcą podjąć się ważnych zmian na rondzie Dmowskiego" - poinformował tuż przed majówką prezydent miasta, Rafał Trzaskowski. Co się zmieni i jak będzie wyglądało rondo po remoncie? Zobacz!

"Dzieje się w #NoweCentrumWarszawy! Mamy już oferty firm, które chcą podjąć się ważnych zmian na rondzie Dmowskiego - rozpłytowania 3 tys. m2 betonu i posadzenia 40 dużych drzew. Pojawią się nowe przejścia naziemne i ścieżki rowerowe. Tworzymy przestrzeń dostępną dla wszystkich!" - przekazał radosną informację prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Rondo Dmowskiego zmieni się nie do poznania. Prestiżowy przetarg ogłoszony przez miasto na kolejny etap Nowego Centrum Warszawy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wykonawców. Wpłynęło aż osiem ofert! - Oferty zawierają się w przedziale od 11 do niemal 15 mln zł brutto. Zostały złożone przez uznane firmy, działające od lat na rynku budowlanym m.in.: Strabag Polska, Planeta, Rokom, Adrog czy Mabau - przekazał Maciej Dziubiński ze stołecznego ratusza.

ZOBACZ TEŻ: Rafał Trzaskowski niepewnie patrzy w przyszłość. Ma ciężki orzech do zgryzienia. Co będzie po pandemii koronawirusa?

Najniższą ofertę złożyła Balzola Polska Sp. z o.o. Co ciekawe, ta sama firma w zeszłym roku przebudowała po sąsiedzku aleję Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka.

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, wybór najkorzystniejszej finansowo oferty przyniósłby ponad 3 miliony zł oszczędności.

Co się zmieni na rondzie Dmowskiego? Bardzo dużo. Przestrzeń zyska przede wszystkim na estetyce oraz funkcjonalności. - Pojawią się udogodnienia dla pieszych i rowerzystów oraz dużo nowej zieleni - podaje ZDM.

- Nadesłane oferty muszą zostać jeszcze sprawdzone pod kątem formalnym. Liczymy jednak na rozstrzygnięcie przetargu i chcemy, aby prace zakończyły się jeszcze w tym roku. Wykonawca będzie miał na nie 6 miesięcy od momentu podpisania umowy. To jakościowa zmiana, rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku tramwajowego - powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Zmiany wokół ronda Dmowskiego obejmą m.in. stworzenie czterech przejść dla pieszych z azylami między jezdniami.

  • przez ul. Marszałkowską po północnej stronie, przy ul. Widok. Zaplanowany jest tu także przejazd rowerowy i odcinek drogi rowerowej do ul. Widok (z kontraruchem rowerowym), a z drugiej strony rowerowe połączenie do ul. Poznańskiej
  • przez Aleje Jerozolimskie po zachodniej stronie, na wysokości ul. Poznańskiej. Tu także powstanie przejazd rowerowy prowadzący w ul. Poznańską (z kontraruchem rowerowym)
  • przez ul. Marszałkowską po południowej stronie, na wysokości ul. Nowogrodzkiej, z kolejnym przejazdem rowerowym wzdłuż ul. Nowogrodzkiej (z kontraruchem rowerowym)
  • przez Aleje Jerozolimskie po wschodniej stronie, na wysokości ul. Parkingowej

Co więcej, poszerzone zostaną przystanki tramwajowe, które będą miały po ok. 66 m długości, czyli tyle, ile potrzebują dwa tramwaje. Wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Dodatkowo sygnalizacja świetlna na zebrach będzie podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, a czas zielonego światła będzie na tyle długi, aby piesi mogli bezpiecznie przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się. Co warto podkreślić, nowe sygnalizacje nie wpłyną na czas przejazdu tramwajów, bo utrzymany zostanie dla nich priorytet.

Wielki remont w centrum Warszawy. Nowe rondo Dmowskiego coraz bliżej, zmieni się nie do poznania

i

Autor: ZDM plan zmian na rondzie Dmowskiego

Okolica wokół ronda Dmowskiego przyjemnie się zazieleni. Posadzonych zostanie ponad 20 tys. roślin. - Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawią się m.in. na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych. 58 drzew zostanie posadzonych w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa linii średnicowej. Pojawi się też kilkanaście gatunków krzewów, bylin i innych roślin. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to aż 6,6 tys. m2 - podaje ZDM.

Wielki remont w centrum Warszawy. Nowe rondo Dmowskiego coraz bliżej, zmieni się nie do poznania

i

Autor: ZDM co się zmieni na rondzie Dmowskiego
Majówka 2021 - najlepsze piosenki na długi weekend

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki