Niezwykłe wydarzenie

Wielkie Święto Ogrodu Saskiego. Zobacz Warszawę sprzed stu lat!

2023-05-26 17:38

W sobotę, 27 maja, już drugi raz w Ogrodzie Saskim w centrum Warszawy i wokół niego odbędzie się rodzinny piknik z wieloma atrakcjami. Ekipa spółki Pałac Saski, która ma za zadanie odbudować gmach przy pl. Piłsudskiego, postanowiła zainicjować nowe święto w stolicy - „Święto Ogrodu Saskiego”. Na wszystkich czekają tego dnia niezwykłe atrakcje.

Warszawa. Święto Ogrodu Saskiego. Niezwykłe wydarzenie

"Dokładnie 27 maja możemy świętować 296. rocznicę otwarcia królewskiego ogrodu dla warszawiaków. Z tej okazji chcemy przypomnieć dawną atmosferę najstarszego polskiego parku publicznego, pokazać, jak wyglądało codzienne życie, zajęcia, zawody i spędzanie czasu wolnego w dwudziestoleciu międzywojennym" – zapowiada Jan Kowalski, prezes spółki Pałac Saski. Wydarzenie będzie pełne muzyki na żywo, historycznych rekwizytów, lśniących karoserii oldtimerów i dam przechadzających się po parku w szykownych strojach sprzed wojny.

Wokół placu Piłsudskiego przejadą kilkakrotnie zabytkowe wozy

Spacerując główną aleją ogrodu podczas Święta Ogrodu Saskiego będziemy mogli poczuć klimat okresu międzywojennego, czyli ostatnich lat, które pamiętają przylegające do zieleni Pałace Saski i Brühla. Swoje podwoje otworzą dla nas specjalne stoiska, w których znajdą się salony prasy, mody, sklepiki dla podróżników czy z radioodbiornikami. Dowiemy się również, w jakich warunkach w międzywojniu pracowali szewcy, rymarze albo fryzjerzy. Mijając damy w szykownych strojach i eleganckich panów dosiadających bicykli, zobaczymy także aptekę, posterunek Policji Państwowej czy wystawę o historii przysposobienia wojskowego kobiet. Z kolei odwiedzając wykwintną Kawiarnię Saską warto przysiąść na chwilę i założyć specjalne gogle, by zobaczyć Pałac Saski w wirtualnej rzeczywistości.

A gdy ktoś stanie ze swoim telefonem na środku placu i obróci się dookoła, będzie mógł zobaczyć jak wyglądało to miejsce przed wojną. VR „Warszawa Zapomniana” - to dwuminutowa, przygotowana w środowisku modelowania 3D, animowana rekonstrukcja komputerowa przedwojennej części Warszawy. Rdzeniem animacji jest szczegółowa rekonstrukcja placu Piłsudskiego z lat 30. XX wieku, z zachowaniem skali oraz dotychczasowego położenia budynków. Zeskanowanie kodu QR za pomocą smartfona w wyznaczonym  punkcie na pl. Piłsudskiego pozwoli  użytkownikowi przenieść się w czasie i zobaczyć video prezentujące, jak ta przestrzeń wyglądała przed ponad 100 laty. A wieczorem - na zakończenie pikniku - potańcówka przy fontannie. 

Święto szkoły i piknik

Świętu Ogrodu Saskiego będzie towarzyszyć dodatkowa atrakcja – obchody 60-lecia SP nr 75 przy ul. Niecałej, czyli na skraju ogrodu. - W jej przestrzeni odbędzie się piknik szkolny, podczas którego odwiedzimy klasę lekcyjną z epoki patronki szkoły, Marii Konopnickiej, najmłodsi wezmą udział w malowaniu obrazów czy w zabawach (nie)zapomnianych. Przy budynku będzie można także odwiedzić mały punkt gastronomiczny – zapowiada Jan Kowalski ze spółki Pałac Saski.

Sonda
Czy odbudowa Pałacu Saskiego to dobry pomysł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają