Znicz

i

Autor: Pixabay

Wielki smutek

Wierni w żałobie. Nie żyje ksiądz Jan Zieliński. Był honorowym obywatelem

2023-11-23 19:03

Smutne wieści z Mazowsza. Nie żyje ks. Jan Zieliński, były proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie i zasłużony dla regionu działacz. Za swoją wieloletnią działalność został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gminy Brochów. Szczególne zasługi miał w odnowieniu zabytkowej bazyliki, w której pełnił posługę. Jego ciało spocznie w rodzinnym grobowcu.

Brochów. Nie żyje ksiądz Jan Zieliński. Był honorowym obywatelem swojej gminy

Ks. Jan Zieliński ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Warszawie w 1966 r. Po jego ukończeniu był kapłanem w wielu parafiach na terenie archidiecezji warszawskiej. Od 1984 r. pełnił posługę w brochowskiej parafii. Lokalnej społeczności dał się poznać jako człowiek prężnie działający w imieniu swojej parafii. - Na samym początku swojej drogi w Brochowie Ksiądz Jan Zieliński zajął się cmentarzem parafialnym i poszerzył go, dokupując część ziemi. Zadbał również o zabudowania parafialne. Od 1986 r. toczył batalię o fundusze na remont kościoła. Wówczas na zabytki przyznawano 23% kosztów, co przy ogromnych sumach, które trzeba było wydać na remont, stanowiło kroplę w morzu potrzeb – czytamy w laudacji wygłoszonej w 2016 r. przez dr Martę Przygodę z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Brochów.

Po wielu latach udało mu się zdobyć środki na odbudowę zrujnowanej bazyliki w Brochowie. Remont udało się zakończyć w 1999 r. Ks. Jan wspólnie z sołtysem Janowa Lucjanem Kacprzakiem był inicjatorem powstania Grobu Nieznanego Żołnierza na brochowskim cmentarzu parafialnym. W 2015 r. przeszedł na emeryturę.

Jak informuje oficjalna strona parafii pogrzeb kapłana odbędzie się w sobotę (25 listopada) o godz. 11:30 w kościele parafialnym w Brochowie. Ciało ks. Jana Zielińskiego będzie wystawione w kościele parafialnym od godz. 10:30. Po nabożeństwie żałobnym nastąpi eksportacja ciała do rodzinnego grobu w miejscowości Rzekuń pod Ostrołęką.

Nasi Partnerzy polecają