Wojna na Ukrainie. Kardynał Nycz odprawi mszę O pokój i za Ukrainę

i

Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS

Wojna na Ukrainie. Kardynał Nycz odprawi mszę "O pokój i za Ukrainę"

2022-02-24 16:13

Wojna na Ukrainie stała się przerażającym faktem. Kardynał Kazimierz Nycz ogłosił, że w Środę Popielcową odprawi mszę świętą "O pokój i za Ukrainę" w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Hierarcha zdecydował również, że modlitwa o pokój na Ukrainie będzie towarzyszyła też tegorocznemu pielgrzymowaniu szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w stolicy.

Wojna na Ukrainie z godziny na godzinę przybiera na sile. Papież Franciszek w środę podczas audiencji generalnej w Auli Pawła VI w Watykanie ogłosił Środę Popielcową (2 marca) dniem postu i modlitwy w intencji pokoju. Tego dnia o godz. 20 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz będzie modlił się "o pokój i za Ukrainę".

"Do wspólnej modlitwy i wyrażenia solidarności zaprasza wszystkich wiernych, zarówno Polaków i Ukraińców mieszkających i pracujących w stołecznej metropolii, jak również wszystkich obcokrajowców" - czytamy w komunikacie.

Przeczytaj też: Wojna na Ukrainie. Uchodźcy zajmą kościoły? Warszawa szykuje miejsca dla uciekających z Ukrainy

Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Po ukraińsku zostanie odczytane jedno z czytań mszalnych oraz części modlitwy eucharystycznej wypowiadanej przez koncelebransów.

Do udziału w liturgii zostały zaproszone m.in. wspólnoty grekokatolickie z Warszawy, Piaseczna, Grójca, jak również środowisko skupione wokół Studium Chrześcijańskiego Wschodu działającego przy klasztorze dominikanów na Służewie.

Metropolita warszawski zdecydował też, że modlitwa o pokój na Ukrainie będzie towarzyszyła całemu tegorocznemu pielgrzymowaniu szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych.

Wybrano 40 świątyń, czyli tyle, ile jest dni wielkiego postu – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej.

Każdego dnia w wyznaczonym kościele obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od godz. 6 do godz. 21. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym o godz. 12 wspólna modlitwa "Anioł Pański" i różaniec, o 15 "Koronka do miłosierdzia Bożego" bądź "Droga krzyżowa", o 19 "Gorzkie żale".

Każda ze świątyń jest stacją jednego dnia wielkiego postu, co roku tego samego.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie, gdzie w poszczególne dni wielkiego postu wierni spotykali się i spotykają nadal każdego dnia w innym kościele na liturgii. W Warszawie idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest stacją jednego dnia wielkiego postu, przyjęła się w 2015 r. Jest to wspólne dzieło archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

Wojna na Ukrainie
Sonda
Czy Polska powinna pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki