Wojna o bazar Szembeka! Jaka przyszłość czeka słynne targowisko na Pradze-Południe? MAMY WIZUALIZACJE!

Tak może niedługo wyglądać bazar Szembeka
Autor: Materiały prasowe

W marcu 2022 r. spółce Centrum Szembeka wygasa podpisana z dzielnicą umowa dzierżawy terenu, na którym dziś stoją dziesiątki stoisk tworzących od lat praski bazar przy Zamienieckiej. Plan zagospodarowania pozwala postawić tam nowy budynek, nawet apartamentowiec. – Czy to oznacza, że będziemy musieli się stąd wynieść?! – niepokoją się kupcy. Radny PiS zapytał o to burmistrza Pragi-Południe i ruszył potężną lawinę spekulacji i domysłów... TYLKO U NAS nigdy nie pokazywane jeszcze WIZUALIZACJE rozbudowy bazaru Szembeka! Nie poznacie okolicy! Zapraszamy do GALERII

Kupcy: nie oddamy naszych stoisk!

Młody radny Pragi-Południe rozpętał prawdziwą burzę o przyszłość istnienia targowiska przy Centrum Szembeka. Radny PiS Damian Kowalczyk zapytał burmistrza w interpelacji o plany dotyczące bazaru przy Zamienieckiej i spowodował lawinę domysłów i teorii spiskowych.

– Nie pozwolimy im zniszczyć tego miejsca, będziemy walczyć! – mówi pani Beata, która prowadzi stragan z warzywami i słodyczami, zapowiadając wojnę o miejsce pracy, jeśli będzie trzeba. Dla większości handlarzy stoisko na bazarze Szembeka jest jedynym źródłem utrzymania. – Jeśli zabiorą nam miejsca pracy, to nie wiem, co zrobię. Stracę wszystko – mówi przerażona sprzedawczyni owoców.

Awantura spowodowała już nawet interwencję wiceministra sprawiedliwości i warszawskiego posła Sebastiana Kalety.  - Rada miasta w 2019 roku przegłosowała plan zagospodarowania przestrzennego m.in. dla bazaru Szembeka, zgodnie z którym teren można zabudować kilkukondygnacyjnym apartamentowcem. Jeśli miasto nie przedłuży umów najmu ze spółką Centrum Handlowe Szembeka, dzielnica będzie mogła sprzedać działkę. Moim zdaniem targowisko powinno jednak tam pozostać. Podejmuję interwencję u prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jeśli rzeczywiście nie ma planów likwidacji bazaru, władze miasta powinny niezwłocznie przystąpić do negocjacji nowej umowy z kupcami.

ZOBACZ JAK DZIŚ WYGLĄDA BAZAR SZEMBEKA:

Co na to burmistrz Pragi?

– Uspokajam wszystkich zainteresowanych. Na razie do urzędu dzielnicy nie wpłynął ani wniosek o przedłużenie dzierżawy, ani pozwolenie na budowę czegokolwiek nowego na terenie bazaru. Jeśli takie wnioski wpłyną, będą rozpatrywane zgodnie z przepisami. Moja wola jest taka, żeby to targowisko nadal funkcjonowało w tym miejscu i kupcy nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy. To nie urząd jest podmiotem, który zawiera z nimi umowy, tylko spółka, która dzierżawi teren – przekonuje burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski. Ale po szczegóły odsyła do Centrum Szembeka.

Burmistrz Pragi-Południe przeszedł covid-19. Opowiada jak chorował

Prezes Centrum Szembeka przyznaje, że ma w planach rozbudowę. – Ale to nie jest perspektywa przyszłego jednego roku – stwierdza szef centrum handlowego Mirosław Sztyber. „Super Expressowi” pokazał wizualizacje koncepcji, jak mógłby w przyszłości wyglądać zadaszony i rozbudowany bazar. Zastrzega jednak, że żadna rozbudowa nie została jeszcze przesądzona i zaakceptowana. Wyjaśnia też sytuację...

ZOBACZ NAJNOWSZE WIZUALIZACJE JAK MA SIĘ ZMIENIAĆ CENTRUM SZEMBEKA:

Prezes Centrum Szembeka o planach:

– Utrzymanie modelu handlu targowiskowego na terenie dzierżawionym przez spółkę jest dla nas absolutnym priorytetem! Oczywiście centrum będzie się w przyszłości rozbudowywało, chcemy zadaszyć też dużą część terenu, ale to ma być tylko z korzyścią dla kupców i mieszkańców. Ma być piękniej i bardziej funkcjonalnie. Jednak to na pewno nie jest przedsięwzięcie na teraz. Na pewno wystąpimy o przedłużenie dzierżawy, więc osoby, które sprzedają swój towar na stoiskach nie muszą się martwić o miejsce do handlu - zapewnia w "Super Expressie" prezes Centrum Szembeka Mirosław Sztyber.

Przeczytajcie także o zmianach na bazarze Różyckiego jakie szykują spadkobiercy. W sobotę na Różycu wielka impreza!

ZAPRASZAMY TEŻ DO OBEJRZENIA WIDEO:

Express Biedrzyckiej – Sebastian Kaleta: Prokuratorzy przebrali się za polityków
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE