Na polu leżały zwłoki dwóch mężczyzn. Makabra na Mazowszu. Zagadka śmierci rozwiązana?

2022-05-13 5:29
Zagadka podwójnego zabójstwa rozwiązana? Czy to 55-letni obywatel Ukrainy z zimną krwią zamordował dwie osoby?
Autor: PIXABAY.COM Zagadka podwójnego zabójstwa rozwiązana? Czy to 55-letni obywatel Ukrainy z zimną krwią zamordował dwie osoby?

Wracamy do sprawy sprzed niecałych dwóch lat. W 2020 roku policjanci z Archiwum X odnaleźli mężczyznę, który był odpowiedzialny na podwójne morderstwo popełnione w 1994 roku. Śledczy wyjaśnili sprawę morderstwa, do którego doszło na polu w gminie Nowe Miasto nad Pilicą. Na polu znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn.

W skład policjantów działających w Archiwum X wchodzą najlepsi, niezwykle doświadczeni funkcjonariusze oraz pracownicy policji, w tym również byli funkcjonariusze. Zadaniem tej specjalnej grupy jest analiza spraw, które przed laty zostały umorzone, a które, przy wykorzystaniu najnowszych technik badawczych, mają teraz szanse na rozwiązanie.

Podwójne morderstwo w polu

To tej tragicznej zbrodni doszło 28 lat temu. 27 lipca 1994 roku funkcjonariusze z Nowego Miasta nad Pilica otrzymali zgłoszenie od dyspozytora pogotowia ratunkowego. Wiadomość mroziła krew w żyłach. Na polu w malutkiej wsi, Wierzchy, zaledwie 10km od Nowego Miasta nad Pilicą, odnaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Ciała leżały na rżysku i pokryte były krwią.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie. Zadźgali go, bo stanął w obronie kobiet. Policja publikuje wizerunek

– Wezwany na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zgon. Ofiary były skrępowane. Miały rany postrzałowe. Na miejscu zdarzenia wykonano szereg czynności, w tym między innymi użyto psa tropiącego i zebrano ślady. Przesłuchani świadkowie wskazywali, iż w pobliżu miejsca zbrodni widziani byli mężczyźni, którzy mogli posługiwać się językiem rosyjskim. Sporządzono portery pamięciowe – przekazano w oficjalnym komunikacie na policyjnym portalu.

Wszczęto śledztwo

Prokuratura z Grójca wszczęła śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa. W trakcie śledztwa, ustalono, że mężczyźni zginęli od strzałów z broni palnej. Strzały te oddane z bardzo bliskiej odległości.

– Przyjęto wersję, że motywem zbrodni mogła być zemsta za niezatrudnienie mordercy do prac polowych przez jedną z ofiar. Tytaniczna praca, która włożyli w rozwikłanie zagadki policjanci i prokuratorzy oraz prowadzone postępowanie nie pozwoliły ustalić i zatrzymać sprawców ten zbrodni. W śledztwo zaangażowano nawet Interpol – czytamy dalej.

ZOBACZ RÓWNIEŻW sposób okrutny dusił i wykorzystywał kobiety. Morderca zawisł na szubienicy

Śledztwo umorzono rok później, w 1995 roku. Policjanci i prokuratorzy nie zapomnieli.

W 2011 roku prokuratura z Radomia zwróciła się o pomoc prawną do prokurator w Białorusi, Armenii i Izraelu. Uważano, że tam mogą przebywać osoby, które podejrzewano o związek z zabójstwem z 1994 roku. Te działania niestety nie wniosły do sprawy nowych informacji.

Zagadka podwójnego zabójstwa rozwiązana? Czy to 55-letni obywatel Ukrainy z zimną krwią zamordował dwie osoby?

Zatrzymano podejrzanego obywatela Ukrainy

Po latach sprawą zajęli się funkcjonariusze z Archiwum X. Skrupulatne działania doprowadziły ich do 53-letniego obywatela Ukrainy. W trakcie śledztwa mężczyzna nie przyznał się do popełnienia tego podwójnego morderstwa. Jego proces rozpoczął się na początku bieżącego roku.

Sonda
Jaka kara powinna być za morderstwo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE