Zamień śmieci na kawę! Podpowiadamy, jak korzystać z recyklomatów [INSTRUKCJA]

2019-07-15 18:23 MN, MD

Uruchomiony w piątek recyklomat na placu Bankowym już w niedzielę przestał działać. Ktoś nieprawidłowo wrzucił odpadki do otworu na butelki. W efekcie na automacie pojawiła się kartka z napisem "przerwa techniczna", a obok maszyny człowiek przyjmujący puszki i butelki. Podpowiadamy, jak należy poprawnie korzystać z recyklomatów, które pojawiły się na stołecznych ulicach.

Urzędnicy zapowiadali, że za butelki i puszki w tym automacie można zbierać punkty, które później można wymienić na bilet do kina czy teatru.

- Zachęcamy warszawiaków do odzysku surowców. Symbolicznie nagradzamy tych, którzy działają na rzecz ekologii – mówił w piątek Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i zachęcał do korzystania z recyklomatu na pl. Bankowym.

W niedzielę automat już nie działał. Jak widać maszyna nie jest w stanie zastąpić człowieka. Krakowska firma Eco Tech System przysłała młodego człowieka, który odbiera butelki i puszki, wrzuca je do czarnych worków i informuje, że w ciągu kilku dni za pośrednictwem aplikacji firma powinna się z nami skontaktować. Jak?

- Takie automaty w Niemczech czy Czechach są już od przeszło dekady. Nazbierałem puszek i butelek, żeby przyjść tu z synem i pokazać mu jak należy postępować z odpadami do recyklingu. A tu pech. Nic nie działa. A pan, który odbiera surowce jest niemiły i opryskliwy, jakby stał tam za karę. Inicjatywa świetna, ale realizacja fatalna – komentował Michał Iwaszkiewicz, mieszkaniec stolicy.

Serwisanci, którzy wczoraj zajmowali się recyklomatem, przyznali, że to "delikatne urządzenie". Jeśli ktoś wrzuci do otworu na butelki puszkę z piwem, system się zawiesza. Ktoś próbował włożyć zamiast butelek worek ze śmieciami, zepsuł rolki, które mają przesuwać butelki czy puszki i urządzenie się rozkalibrowało.

- Naprawę maszyny finansuje firma Eco Tech System. Miasto nie ponosi tu żadnych kosztów – mówi Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza.

Jak zbierać punkty?

  • Na smartfona ściągamy aplikację "ETS Portfel",
  • Po jej uruchomieniu skanujemy kod wyświetlany na ekranie recyklomatu,
  • Wrzucamy pojedynczo butelki lub puszki - urządzenie samo rozpoznaje do jakiej frakcji je przydzielić. Na naszym koncie pojawiają się eco-punkty,
  • W telefonie automatycznie pojawia się przelicznik, na co wystarczą zebrane punkty, np. 5 pkt - mała kawa w Costa Coffe, 10 pkt - 20 proc. rabat na napój w Costa Coffe, 25 pkt - wstęp do klubu Capitol, 40 pkt - bilet do Multikina za 16 zł, 50 pkt – 50 proc. na bilet do teatru Capitol

Co wolno wrzucać?

  • Butelki plastikowe,
  • puszki aluminiowe,
  • butelki szklane