Czy maski antysmogowe w ogóle działają?

i

Autor: Pixabay.com Czy maski antysmogowe w ogóle działają?

Zbadali maski smogowe. Czy w ogóle działają? [WIDEO NOWA 24 GODZINY]

2018-01-31 14:20

Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziła, czy maski antysmogowe rzeczywiście chronią ich użytkowników przed zanieczyszczonym powietrzem. Zbadali 11 różnych produktów.

Prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował na konferencji prasowej, że Inspekcja sprawdziła 12 losowo wybranych przedsiębiorców - głównie hurtownie i sklepy. Kontrola odbyła się jesienią 2017 roku w dziewięciu województwach. Okazało się, że dwa modele masek były nieszczelne. Dodatkowo materiał filtracyjny jednej z nich nie sprawdził się, gdy podziałano na niego aerozolem cieczy, czyli mgłą oleju parafinowego. Z kolei trzy inne nie spełniały wymogów formalnych np. w instrukcjach użytkowania. Urząd zapewnił, że ze względu na coraz większym problemem ze smogiem, UOKiK nadal będzie monitorował rynek półmasek.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego zwraca jednak uwagę na fakt, że UOKiK  przebadał przede wszystkim maski budowlane, a więc nie te przeznaczone ściśle do ochrony przed smogiem - Brakuje mi tutaj masek, które są bardzo popularne w użyciu - mówi Sergiej.

UOKiK zaleca osobom, które chcą kupić maskę, by zwróciły uwagę, czy posiada ona skrót CE. Oznacza to, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że towar spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Kolejnymi kluczowymi skrótami są FFP1, FFP2 i FFP3, które wskazują one klasę ochrony filtra w skali od 1 do 3. Urząd zwrócił uwagę, że przy niewielkich przekroczeniach zanieczyszczeń wystarczy wybrać maskę oznaczoną cyfrą 1.

CZYTAJ TEŻ: Petycja działaczy antysmogowych. Uda się zlikwidować "kopciuchy"?

CZYTAJ TEŻ: Warszawskie dzieci chorują przez smog. Jest raport [WIDEO] [AUDIO]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają