ZDM zwęzi Marszałkowską, żeby wybudować drogę dla rowerów. Jest przetarg

2022-11-22 11:01

Urzędnicy ze stołecznego ratusza przekazali w poniedziałek, 21 listopada, informację o kolejnych zmianach w ramach programu Rafała Trzaskowskiego Nowe Centrum Warszawy. Po tym, jak warszawscy radni przyznali drogowcom środki na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej pomiędzy ul. Królewską, a pl. Bankowym, dowiadujemy się, że Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na tę inwestycję. Ma być ona jednak realizowana kosztem kierowców samochodów osobowych, którym miejscy planiści zabiorą jeden pas ruchu.

Prezydencki program zwężania ulic w centrum Warszawy

Nowe Centrum Warszawy to program prezydenta Rafała Trzaskowskiego, którego celem jest przekształcenie ścisłego Śródmieścia w „wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń dla mieszkańców”. Niestety za każdym razem, przy okazji realizacji inwestycji, cierpią na niej kierowcy aut. Ruch samochodowy jest albo całkowicie wyrzucany z danego miejsca, albo wprowadzane są zwężenia jezdni. Z ulic znikają również cenne miejsca parkingowe. Kolejna odsłona takich działań czeka na kierowców na ul. Marszałkowskiej.

Brakuje tylko drogi dla rowerów 

Odcinek wspomnianej wyżej ulicy, pomiędzy Królewską a pl. Bankowym to szeroka arteria. Kierowcy w obu kierunkach mają po trzy pasy ruchu. Dodatkowo są również miejsca do parkowania równoległego i szeroki chodnik (2,5 m). Odcinek aż kipi od zieleni miejskiej, w tym dużych dorodnych drzew. Zgodnie z obecną polityką miasta, można powiedzieć, że brakuje tam tylko drogi rowerowej. Nawet urzędnicy sami nazwali to miejsce „rowerowym teleportem”, bo ścieżka nagle się tam urywa…

Tak zwężą ul. Marszałkowską - wizualizacja

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy Tak zwężą ul. Marszałkowską - wizualizacja

Drogowcy zwężą Marszałkowską, żeby wybudować drogę dla rowerów 

8 września miejscy radni podjęli decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na modernizację wspomnianego odcinka. Dzięki temu drogowcy z ZDM mogą wybudować tam ścieżkę dla rowerzystów. I jak mogłoby się wydawać, że mają do tego naprawdę dużo miejsca i wszyscy uczestnicy ruchu mogą się pomieścić bez konieczności wprowadzania zmian w obecnym kształcie jezdni, to nagle niespodzianka. W ogłoszonym w poniedziałek, 21 listopada, przetargu urzędnicy zręcznie przemycili informację o tym, że przy okazji budowy ddr, zwężą ul. Marszałkowską. - Miejsce potrzebne do jej wytyczenia zostanie wygospodarowane poprzez przeniesienie parkowania na jezdnię – stwierdził Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. Tym samym drogowcy zabiorą kierowcom jeden, z trzech pasów ruchu. Pytanie tylko dlaczego? Skoro miejsca na budowę drogi rowerowej jest tam pod dostatkiem.

Tak zwężą Marszałkowską - przekrój jezdni

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy Tak zwężą Marszałkowską - przekrój jezdni

Jeszcze więcej drzew

Wykonawca wybuduje drogę dla rowerów, którą od al. Solidarności do ul. Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż Marszałkowskiej – obok chodnika. Wyremontowany zostanie również sam chodnik. Zmianie ulegnie również organizacja miejsc parkingowych na samych pl. Bankowym. Jeśli komuś mogłoby się wydawać, że na Marszałkowskiej zieleni jest pod dostatkiem, to według urzędników jest w błędzie. Wzdłuż jezdni zostaną zasadzone 63 drzewa i tysiące krzewów.

Oferty w przetargu firmy mogą składać do 6 grudnia. Na przeprowadzenie prac urzędnicy przewidują 240 dni od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Sonda
Czy na twoim osiedlu jest wystarczająca liczb miejsc parkingowych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany