Zegary elektroniczne są opóźnione w 25 europejskich krajach

i

Autor: flickr.com/c.e.b. Zegary elektroniczne są opóźnione w 25 europejskich krajach

Zegar na piekarniku chodził dobrze, a teraz się spóźnia? Problem dotknął ponad połowę Europy

2018-03-07 14:53

Ci z Was, którzy mają nawyk sprawdzania zegarów umieszczonych w sprzętach kuchennych, mogli ostatnio zauważyć, że... zaczęły się opóźniać. Okazuje się, że to nie przywidzenia i wszystko z Wami dobrze. Gorzej z czasomierzami. Nie jest to bowiem wada odosobniona i dotyczy nie tylko Waszych urządzeń.

Od połowy stycznia opóźnienie dochodzi do sześciu minut i obejmuje 25 europejskich krajów. Jak do tego doszło? Wszystko przez spadek częstotliwości prądu, który zasila Wasze zegary. Warto dodać, że takie zaburzenie jeszcze nigdy nie miało miejsca.

Zegary korzystają z częstotliwości sieci energetycznej (stabilna to 50 Hz). W momencie, kiedy częstotliwość spada i utrzymuje się na niższym poziomie przez dłuższy czas, pojawiają się problemy.

Kwestia spóźnienia oczywiście nie dotyczy zegarków z własnym zasilaniem (np. na baterie).

>>> Martyna Wojciechowska pierwszą Polką, na której wzorowano... lalkę Barbie!

Nie wiadomo, kto ma zrekompensować powstałą stratę energii - przyczyna odchylenia nie jest znana. Jednak  ENTSO-E (Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej) podaje, że ubytki pochodzą z bloku kontrolnego SMM (Serbia, Macedonia, Montenegro), a konkretnie z Kosowa i Serbii. Nam pozostaje przestawić zegary ręcznie i... czekać. W końcu teraz "mamy" więcej czasu.

Na tej stronie sprawdzicie aktualną częstotliwość sieci.

Czytaj też: Wola: Powstańcy doczekają się domu wsparcia [AUDIO]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE