Zielone przystanki w Warszawie? Już na wiosnę! [AUDIO]

2019-10-08 22:27 PRA
Zielone przystanki w Warszawie?
Autor: Marcin Jakowiak/UM Białystok Zielone przystanki w Warszawie?

Obniżają temperaturę, poprawiają jakość powietrza zmniejszając ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń, zatrzymują wodę deszczową. Mają być zielonymi punktami wytchnienia wśród wszechobecnego betonu i asfaltu. W Warszawie już wiosną powstaną "zielone przystanki" - nie tylko ładne, ale przede wszystkim ekologiczne.

"Zielone przystanki" przez cały rok produkują tlen i poprawiają jakość powietrza, zmniejszając ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo w lecie obniżają temperaturę powietrza. Są właściwie samowystarczalne: zielony dach zatrzymuje nawet 90 procent deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie.

Interpelacje w ich sprawie napisał kilka miesięcy temu żoliborski radny Łukasz Porębski. Teraz Zarząd Transportu Miejskiego odpowiedział, że pilotaż programu wprowadzania roślin na przystanki obejmie całą Warszawę.

Łukasz Porębski, radny dzielnicy Żoliborz, opowiada, jak powinny wyglądać:

Pierwotnie pomysł postawienia "zielonych przystanków" dotyczył jedynie Placu Grunwaldzkiego na Żoliborzu. Okazało się jednak, że jest to niemożliwe. 

Łukasz Porębski tłumaczy dlaczego:

Zazielenione przystanki powinny pojawić się na mapie Warszawy w 2020 roku.

KLIKNIJ I ZOBACZ WIDEO: Czy tak będzie wyglądało jedzenie przyszłości?