Złodzieje w autobusach i galeriach! Kieszonkowcy kradną na potęgę

2019-08-14 16:39 Mateusz Dolak (mdolak@grupazpr.pl)
Uwaga na kieszonkowców
Autor: Artur Hojny/ Super Express

Stołeczni policjanci niemal codziennie otrzymują zgłoszenia o kradzieżach w komunikacji miejskiej, galeriach handlowych i na targowiskach. Złodzieje lubią gwarne miejsca. Wakacyjny tłok na dworcach i w autobusach to dla nich raj! Nie daj się skroić, wyrwać torebki czy ograbić z portfela i dokumentów!

W piątek 79-latek z Targówka stracił w autobusie portfel z pieniędzmi i dokumentami.

- Mężczyzna jechał linią 190 z Dworca Wileńskiego. Dopiero kiedy wysiadł na ulicy Szwedzkiej zorientował się, że nie ma przy sobie 1100 zł, karty płatniczej, legitymacji emeryta, dowodu osobistego i rejestracyjnego. Miał to wszystko w kieszeni spodni – opowiada podkom. Paulina Onyszko z komendy na Pradze-Północ.

Kradzież w galerii

To jeden z ostatnich przykładów grasowania kieszonkowców. Niedawno wywiadowcy złapali też w galerii na Mokotowie dwie kobiety, które wyjęły portfel z plecaka 29-letniej matki, gdy trzymała dziecko na ręku.

- Panie nie przypuszczały, że były obserwowane. Funkcjonariusze zatrzymali je dosłownie na gorącym uczynku. Skradzione przedmioty wróciły do pokrzywdzonej – informuje Robert Koniuszy z policji na Mokotowie.

Nie ryzykujmy

Takich zgłoszeń o kradzieżach od początku wakacji policja odnotowała kilkadziesiąt. A to ukradziony portfel, a to wyrwana torebka. Policjanci przestrzegają, by chronić się przed takimi nieprzyjemnymi niespodziankami.

- Po pierwsze gotówkę trzymajmy w dwóch miejscach, to minimalizuje ryzyko utraty całek kwoty. Panowie nie powinni trzymać portfela w tylnych kieszeniach spodni. A panie podczas zakupów niech nie odstawiają torebki na podłogę, ladę lub do sklepowego koszyka – mówi nadkom. Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Broń portfela przed złodziejem

* Dobrze schowaj dokumenty i portfel, najlepiej w przedniej kieszeni

* W zatłoczonych miejscach trzymaj zamkniętą torebkę przy sobie

* Nie demonstruj zawartości portfela w tłumie

* Podróżując autobusem unikamy drzemki

* Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty

* Podczas zakupów nie odkładamy torebki lub portfela na podłogę czy ladę