Maria Mirecka-Loryś

i

Autor: Adrian Grycuk/WIKIPEDIA Maria Mirecka-Loryś

Zmarła Maria Mirecka-Loryś. „Zawsze miała Polskę w sercu”. Miała 106 lat

2022-05-30 7:37

Maria Mirecka-Loryś ps. „Marta” nie żyje. Była kombatantka, a w czasie drugiej wojny światowej działaczka podziemia (w latach 1939-1945) i Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego kobieta miała 106 lat. – Dziękujemy Pani Mario; za patriotyzm, bohaterstwo i za radosną, codzienną świętość – napisał na Twitterze poseł Robert Winnicki.

Nie żyje Maria Mirecka-Loryś

W lutym 2022 roku Maria Mirecka-Loryś obchodziła swoje 106 urodziny. Kilka lat wcześniej, bowiem w 2016 roku prezydent odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia polski. Maria Mirecka-Loryś zmarła 29 maja 2022 roku.

Była niezwykłą kobietą, z którą mieliśmy zaszczyt w ostatnich latach często się spotykać. Po przeprowadzce do Warszawy stała się przyjaciółką rodziny. Lgnęli do niej wszyscy - nawet sto lat młodsi. Dziękujemy Pani Mario; za patriotyzm, bohaterstwo i za radosną, codzienną świętość! – wspominał poseł Robert Winnicki.

Marię Mirecką-Loryś wspominał również wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości, Marcin Warchoł. – Odeszła od nas Pani Mjr. Maria Mirecka-Loryś. Zasłynęła bohaterską, patriotyczną pracą w Narodowej Organizacji Wojskowej, AK i Narodowym Zjednoczeniu Kobiet. Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń. Cześć Jej Pamięci – przekazał w mediach społecznościowych.

Kim była Maria Mirecka-Loryś?

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. W 1945 roku została komendantką Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Po zakończeniu wojny wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 roku została aresztowana. Na wolność wyszła miesiąc później na mocy amnestii. W grudniu 1945 roku opuściła Polskę, bo była zagrożona ponownym aresztowania.

W styczniu 1952, z Anglii, wyemigrowała do USA, by tam zaangażować się w pracę w organizacjach polonijnych. Przez 32 lata była redaktorem „Głosu Polek”, organu Związku Polek w Ameryce.

Maria Mirecka-Loryś była wielokrotnie odznaczona m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna w Ukrainie, a w Polsce i pięknie, i strasznie. Kraj o Warszawie. Felieton

Wojna w Ukrainie. Strzelnice przeżywają oblężenie
Sonda
Czy wybuchnie III wojna światowa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki