W pożarze na Mokotowie zginął powstaniec warszawski

i

Autor: Wiki Commons/Wiesław Chrzanowski W pożarze na Mokotowie zginął powstaniec warszawski

Tragiczna śmierć bohatera powstania. Zginął w sobotnim pożarze

2018-01-25 10:44

W pożarze, który wybuchł w nocy przy Al. Niepodległości, zginęła jedna osoba. Teraz okazało się, że ofiarą żywiołu stał się 91-letni zasłużony powstaniec. Mężczyzna był chory i miał problemy z chodzeniem.

O tragedii na Mokotowie informowaliśmy w sobotę. Parę dni później na facebookowym profilu "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich" pojawiła się informacja, że w pożarze własnego mieszkania zginął powstaniec Tomasz Breitkopf, ps. "Rogacz".

Zmarły członkiem Szarych Szeregów został w marcu 1943 roku. Walczył w zgrupowaniu "Chrobry II" w Śródmieściu. "Ranny w rękę i głowę odłamkami pocisku działa czołgowego, na terenie Wojskowego Instytutu Geograficznego w Al. Jerozolimskich; po opatrzeniu powrócił do oddziału" - czytamy w jego biogramie powstańczym.

W 1944 roku trafił do niemieckiej niewoli, potem walczył u boku Władysława Andersa, a w lutym 1947 roku powrócił do kraju. Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę 1939-1945, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945.

W komentarzach pod postem pojawił się pomysł w mediach społecznościowych pojawił się pomysł zorganizowania zbiórki pieniędzy na rzecz zmarłego powstańca. Internauci chcą w ten sposób pomóc jego żonie. Na razie jednak nie podjęto ostatecznej decyzji w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: Sprawcy rzezi Woli na patriotycznym muralu. Kuriozum w Łomiankach

CZYTAJ TEŻ: Żonkile w rocznicę powstania w getcie. POLIN szuka wolontariuszy i obiecuje bonusy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany