Wandalizm

Zniszczył pasiekę w pałacowym ogrodzie. Zginęły trzy rodziny pszczół

W ogrodzie Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w pasiece mieszkało około 20 pszczelich rodzin. Niestety, nieznani sprawcy używając gaśnicy roztrzaskali ule. Trzy pszczele rodziny przeszły do historii. Nie przeżyła żadna. Stan pozostałych pszczół dopiero będzie badany.

Zniszczyli ule, pszczoły nie przeżyły tej masakry

Do tego aktu wandalizmu doszło w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a dokładnie w pałacowym ogrodzie.

"Osoba lub grupa osób postanowiła zniszczyć pasiekę. Ktoś za pomocą gaśnic roztrzaskał ule. Wyjął ramki z pszczołami i rozrzucił je po okolicy. Wystarczyły niska temperatura i ulewa, która w nocy przeszła przez Warszawę, by skutecznie zniszczyć pszczele rodziny" - napisali pracownicy muzeum.

W pałacowej pasiece mieszkało około 20 pszczelich rodzin, trzech z nich już nie ma. Stan pozostałych pszczół będzie dopiero badany.

"Brakuje nam słów, by opisać to, co zobaczyliśmy rano. Ktoś, kto to zrobił, wiedział po co tu przyszedł i wiedział, co chce osiągnąć – chciał zniszczyć pasiekę. Dlaczego? Po co?"- zastanawiają się muzealnicy.

W pałacowej pasiece odbywają się zajęcia edukacyjne, kursy pszczelarskie, a miód z pasieki trafiał na warsztaty kulinarne prowadzone w muzeum.

"Pszczoły mają ogromny wpływ na ekosystem, na nasze życie. Nie jesteśmy w stanie opisać jak wielka szkoda została wyrządzona tym aktem wandalizmu"- dodają pracownicy muzeum.

Sprawa została zgłoszona na policję.

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Miodobranie w Lublinie
Sonda
Czy smakuje Ci miód?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki