Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

i

Autor: Radek Bednarski Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Zwiedzanie Warszawy: Muzeum Historii Żydów Polskich. Wybierz się na spacer!

2015-07-25 18:15

Najnowszą atrakcją Fundacji Varsaviana stały się już niemal cykliczne spacery po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tym razem oprowadzi Was Katarzyna Wójcik. Już teraz możecie zapisać się na spacer!

Długo wyczekiwane Muzeum Historii Polskich Żydów w Warszawie to pierwsza próba pokazania w jednym miejscu ciągłości tysiącletnich dziejów polskich Żydów - od średniowiecza do współczesności. Pojawiło się na obszarze dawnego getta - w miejscu jednej z największych tragedii europejskich Żydów, a dawniej jednego z największych światowych skupisk żydowskich.

Muzeum Historii Polskich Żydów - krótka lekcja historii

Muzeum, w odróżnieniu od innych słynnych instytucji poświęconych żydowskiej kulturze, ma obrazować codzienne życie Żydów. Z założenia ma być podróżą do niezwykłego świata, który wbrew pozorom nie należy wcale do przeszłości.

We wrześniu 2014 muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” („Polska” w języku hebrajskim), nawiązujące do legendy o pojawieniu się na ziemiach polskich pierwszych Żydów. Gmach nowego muzeum powstał w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, zwanej niegdyś Dzielnicą Północną. W 1946 r. odsłonięto tam pierwszy, a w 1948 drugi pomnik Bohaterów Getta.

W latach 1949-1967 teren wokół placu, na którym znajdują się pomniki, został zabudowany blokami mieszkalnymi osiedla Muranów Północny. W 1988 we wschodniej części placu wytyczono Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów oraz zasadzono Drzewo Wspólnej Pamięci. W 1995 roku przy drzewie odsłonięto pomnik Żegoty.

Muzeum Historii Polskich Żydów w Warszawie - co oznacza konstrukcja?

Ogłoszony w lutym 2005 międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt nowego muzeum spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Zarejestrowało się w nim 245 architektów z 36 krajów świata, m.in. 73 z Polski, 31 z Niemiec, 28 ze Stanów Zjednoczonych, 17 z Włoch, 15 z Izraela, 11 z Wielkiej Brytanii, 10 z Holandii, 9 z Francji, 6 z Austrii i 5 z Kanady. Konkurs rozstrzygnięto 30 czerwca 2005 roku. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół Lahdelma & Mahlamäki.

Zwycięski duet z Finlandii - Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamaki zaproponował prostą, sześcienną bryłę. Niewysoką, nie rozpychającą się na całej działce, nie "krzyczącą" w przestrzeni Muranowa.

Jej niezwykłość opiera się na pomyśle wnętrza budynku, które jest na wylot przedzielone czymś, co przypomina piaskowy wąwóz, przywołuje na myśl pustynny krajobraz Izraela."Wąwóz" jest orientacyjną osią budynku.

Zewnętrzne ściany pokrywają inskrypcje Polin. Po hebrajsku oznacza ono Polskę, ale to słowo można również odczytać jako „tu odpoczniesz”.

Wnętrze budynku bywa interpretowane także jako pęknięta skała. A pęknięcie w skale miałoby oznaczać pęknięcie w tysiącletniej historii Żydów na terenie Polski jakie stanowił holokaust.

Muzeum Historii Żydów Polskich - kiedy spacer?

Teraz z bliska Muzeum Historii Żydów Polskich będzie można obejrzeć dzięki Katarzynie Wójcik, która zabierze Was na spacer ”Z  Varsavianą przez 1000 lat historii Żydów na ziemiach polskich.”

Spacer odbędzie się 30 lipca (w czwartek), o godz.15.10. Zbiórka przed wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczne jest zgłoszenie chęci uczestnictwa drogą mailową ([email protected]) bądź sms-ową (pod numerem 692 895 551) oraz przygotowanie opłaty za zestawy słuchawkowe - od 2 do 5 zł, zależnie od ilości osób, które stawią się na spacer.

Autor tekstu: Jacek Karwat, przewodnik z Fundacja Varsaviana.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki