40 lat od śmierci Anny Jantar. Tak wyglądają groby ofiar katastrofy "Mikołaja Kopernika" (Nie)zapomniani [WIDEO]

2020-03-14 6:23

Anna Jantar (+29 l.) gwiazda polskiej estrady lat 70-tych, znana była z takich piosenek jak: "Tyle słońca w całym mieście", "Nic nie może wiecznie trwać", "Najtrudniejszy pierwszy krok",  "Staruszek świat", zginęła w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 roku. Do tragedii doszło 40 lat temu nieopodal lotniska Okęcie. Samolot, którym leciała z Nowego Jorku rozbił się o pokrytą lodem fosę, okalającą fort „Okęcie” Twierdzy Warszawa.  Razem z piosenkarką zginęło 87 osób, w tym amerykańska drużyna bokserska.

Anna Jantar

i

Autor: Eastnews Katastrofa "Mikołaja Kopernika" na Okęciu w 1980 roku

Matka Natalii Kukulskiej (44 l.) została pochowana na Cmentarzu Wawrzyszewskim (kwatera 10/A) w Warszawie, gdzie w 2010 roku spoczął także jej mąż, kompozytor Jarosław Kukulski (+66 l.). Część ofiar samolotu "Mikołaj Kopernik" została pochowana m.in. w zbiorowej mogile na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Ze śmiercią Anny Jantar wiąże się dość mroczna historia. Niedługo przed śmiercią artystka nagrała teledysk do piosenki  "Za wszystkie noce". Część klipu została nakręcona na dzisiejszym lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.  Piosenkarka siedziała za sterami samolotu. Pozowała także na płycie lotniska, gdzie w oddali widoczny był Ił-62. Nie wiadomo jednak, czy był to "Mikołaj Kopernik", który rozbił się 14 marca 1980 roku, czy "Tadeusz Kościuszko",  który roztrzaskał się w Lesie Kabackim 9 maja 1987 roku.

Na Powązkach Wojskowych pochowana jest natomiast załoga samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”. Na cmentarzu pochowano 10 członków załogi, w tym 5 stewardess. Za sterami samolotu siedział kapitan Paweł Lipowczan, II pilotem był Tadeusz Łochocki, nawigatorem Konstanty Chorzewski, radiotelegrafistą Stefan Wąsiewicz, a mechanikiem pokładowym Jan Łubniewski.

Łubniewski zamienił się z kolegą niedługo przed lotem. Mechanik Ryszard Chmielewski (+44 l.) nie poleciał lotem 007. Śmierć dopadła go jednak 7 lat później. Zginął on 9 maja 1987 roku w katastrofie samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ił62M "Tadeusz Kościuszko" w Lesie Kabackim, który leciał z Warszawy do Nowego Jorku. Wówczas zginęli wszyscy pasażerowie i załoga, łącznie 183 osoby. Ryszard Chmielewski i inni członkowie załogi także pochowani są na Powązkach Wojskowych.

Szefową stewardess była Alicja Duryasz, żona Wojciecha Duryasza (80 l.), aktora znanego z serialu „Na Wspólnej”. Pani Alicja osierociła 5-letnią córkę Dominikę. Duryasz na szczęście długo nie wychowywał córki samej. Związał się z inną stewardesą, którą poznał podczas lotu do Bangkoku. Z żoną Joanną doczekał się syna Bruna. Warto dodać, że ojcem Wojciecha Duryasza był pułkownik pilot Marian Duryasz (+81 l.), bohater Bitwy o Anglię, dowódca dywizjonu 302.Pochowany jest on nieopodal swojej synowej (BII/13/2 - od głównej alei).

Wspominając o katastrofach lotniczych w Polsce, nie sposób pominąć także katastrofy pod Tuszynem z 15 listopada 1951 roku. Zginęło wówczas 16 osób. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Lisunow Li-2 rozbił się wkrótce po starcie z łódzkiego lotniska zawadzając o linie wysokiego napięcia. Maszynę prowadził kapitan Marian Buczkowski, ojciec znanego aktora Zbigniewa Buczkowskiego. Oficjalnie uznano, że przyczyną katastrofy były złe warunki atmosferyczne i błąd pilota. Dopiero po latach opinia publiczna dowiedziała się, że Buczkowski ogłosił awarię silnika i odmówił startu. Został jednak do niego zmuszony groźbami użycia broni palnej przez oficera UB. Kapitan Marian Buczkowski i mechanik pokładowy Andrzej Olesiński pochowani są na Powązkach Wojskowych (C22/7/3).

Niezapomniani - ofiary katastrof lotniczych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki