Maria Homerska, Bohdan Smoleń, Krzysztof Kowalewski

i

Autor: mat.własny Niezapomniani. Cmentarne historie. Grób Krzysztofa Kowalewskiego wymaga sprzątnięcia

Grób Kowalewskiego wymaga posprzątania! Smutny widok na Powązkach. Niezapomniani. WIDEO

2021-07-17 16:17

W kolejnym odcinku programu "Niezapomniani. Cmentarne historie" zobaczycie grób Bohdana Smolenia i jego tragicznie zmarłego syna i żony. Brudną od zniczy mogiłe Krzysztofa Kowalewskiego oraz dwa groby Ryszarda Pietruskiego. Aktor znany z "Rejsu" zdjęcie swojej mogiły przechowywał przez długie lata, aż do śmierci.

Bohdan Smoleń (1947-2016) największą popularność przyniosły mu występy w kabarecie Tey oraz gra w serialu "Świat według Kiepskich", gdzie wcielał się w rolę listonosza Edzia. Z wykształcenia Smoleń był zootechnikiem po Akademii Rolniczej w Krakowie. Zakładał tam kabaret Pod Budą. Za namową Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania w 1978 roku. Po 7 latach występów odszedł z kabaretu i zajął się karierą wokalną. Wspólnie z Krzysztofem Krawczykiem (+74 l.). nagrał kilka humorystycznych piosenek - m.in. "Mężczyzna po czterdziestce" i "Dziewczyny, które mam na myśli" do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa "To all the girls I loved before". Zaczął występować także w filmach. Zagrał m.in. w "Filipie z konopi", "Cesarskim cięciu" i "Panu Kleksie w kosmosie". Wspólnie z żoną Teresą (1950-1991) prowadził w Poznaniu sklep zoologiczny. Wszystko zmieniło się w kwietniu 1990 roku, gdy syn Bohdana Smolenia, 15-letni Piotr (1974-1990), powiesił się z nieznanych przyczyn. To satyryk on znalazł ciało syna. Niespełna rok póżniej życie odebrała sobie żona satyryka, która nie mogła pogodzić się ze śmiercią syna. Bohdan Smoleń popadł w depresję i na jakiś czas zrezygnował z publicznych występów.

Tak Smoleń mówił o śmierci syna. Niedawno odsłonięto jego pomnik [WIDEO]

Smoleń w 2007 roku założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla dzieci. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia w serialu Polsatu pojawiał się coraz rzadziej. W styczniu 2010 roku tuż po zakończeniu zdjęć do kolejnego sezonu, doznał zawału serca w pokoju hotelowym. Po raz ostatni w "Kiepskich" zagrał w 2015. Był nałogowym palaczem, potrafił wypalić kilka paczek papierosów dziennie. W 2008 roku przeszedł przewlekłe zapalenie płuc oraz pierwszy wylew. Dwa lata później miał kolejny. W lutym 2015 roku trafił do szpitala z powodu kłopotów z oddychaniem, a miesiąc później doznał trzeciego wylewu. W wyniku złego stanu zdrowia był sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim. Praktycznie stracił także mowę. Zmarł w grudniu 2016 roku. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Przeźmierowo koło Poznania, obok tragicznie zmarłych - syna i żony.

"Świat według Kiepskich". Tych aktorów nie ma już z nami

Krzysztof Kowalewski (1937-2021) - długoletni partner Ewy Wiśniewskiej, której siostra Małgorzata Niemirska także jest aktorką. Jej mężem był Marek Walczewski (1937-2009), który pochowany jest na Cmentarzu w Pyrach. Aktor w latach 60. ożenił się  z kubańską tancerką – Vivian Rodriguez, z którą rozwiódł się po 3 latach i jej wyjeździe do Paryża. Z tego związku miał syna Wiktora (ur. 1967), od 1981 stale przebywającego za granicą. Wiktor Kowalewski wraz z rodziną mieszka w Los Angeles, pracuje w branży komputerowej oraz jest trenerem żeńskiej drużyny piłkarskiej. Wnuczka Krzysztofa ze strony syna, Sacha Kowalewski kształciła się na Ruskin School of Acting oraz zagrała wraz z nim w filmie Proceder (2019). Od 2002 do śmierci był mężem młodszej aż o 31 lat aktorki Agnieszki Suchory (ur. 1968), z którą miał córkę Gabrielę (ur. 2000). Kowalewski pochowany został w grobie matki Elżbiety na Starych Powązkach, gdzie znajduje się także symboliczna mogiła jego ojca, Cypriana, który został zamordowany przez NKWD w Starobielsku. Niestety grób wymaga wyczyszczenia. Brakuje także wyrytego nazwiska aktora na płycie.

Mąż Magdy Umer - Andrzej Przeradzki (1947-2019), z którtym miała syna Franciszka (ur. 1985) zmarł w wyniku ciężkiej choroby. Był inżynierem. Nie przeszkadzało mu, że Umer jest już po związku, z którego ma 5-letniego syna Mateusza. Para wzięła ślub w 1982 roku. Wcześniej piosenkarka w wieku dorosłym przyjęła chrzest - jej rodzicami chrzestnymi zostali Kalina Jędrusik (1930-1991) i Janusz Kondratiuk (1943-2019). Stryjem Umer był pułkownik Adam Humer (1917-2001), ofocer MBP, zbrodniarz stalinowski. Ojciec Edward (1926−1987) służył Informacji Wojskowej PRL. Przeradzki pochowany jest na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Rodzice Magdy Umer zaś na Powązkach Wojskowych.

Mariusz Czajka niedawno postawił rodzicom - harcmistrzowi Zenonowi (zm.1970) i Krystyna (1940-2021) Czajkom nowy pomnik na Powązkach Wojskowych. Aktor nie miał pieniędzy na pogrzeb matki. Zorganizował zbiórkę i zebrał 50 tys.zł, dużo więcej niż planował. Ze zgromadzonych pieniędzy wyprawił pogrzeb i zrekonstruował zniszczony grób rodziców. Spłacił także swoje długi - oddał pożyczone pieniądze na czynsz, alimenty i raty kredytów.

Zofia Mrozowska (1922-1983) - aktorka, najbardziej znana z roli w "Polskich drogach", gdzie zagrała Zofię, matkę Władysława Niwińskiego (Karol Strasburger). Ojca, Leopolda Niwińskiego grał Piotr Pawłowski (1925-2012) pochowany na Starych Powązkach - kwatera 29-2-17. Zagrała także w takich produkcjach jak "Lalka", "Prawo i pięść", "Pasażerka", czy "Zakazanych piosenkach", gdzie jako uliczna żydowska piosenkarka wykonała utwór "Warszawo ma". Jej mężem był reżyser Stanisław Bugajski (1922-1970). Potem przez długie lata związana była z reżyserem Erwinem Axerem (1917-2012), z którym miała syna Andrzeja Axera, socjologa i dyrektora klinicznego w Cascadia Behavioral Health w Portland. Axer był mężem Bronisławy Kreczmar, stryjecznej siostry aktora Jana Kreczmara (1909-1972) i ojcem Jerzego Axera, filologa klasycznego, wykładowcy UW. Mrozowska i Axer byli inwigilowani przez SB. Donosiła na nich ich wspólna znajoma z teatru - aktorka Irena Horecka (1902-1978). Wiesław Michnikowski (1922-2017) dedykował rolę "Jej Ekscelencji" w Seksmisji Axerowi, który należał do PZPR. Zofia Mrozowska została pochowana na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie.

Tragiczna śmierć aktorki serialu TVP i zabójstwo młodziutkiej tancerki. Niezapomniani WIDEO

Maria Homerska (1925-2010) - aktorka, najbardziej znana z roli matki Leszka Czyńskiego (Tomasz Stockinger) w "Znachorze". Zagrała także w "07 zgłoś się" - "normalną wariatkę" jak o niej mówił porucznik Zubek (Zdzisław Kozień), czy też w "Polskich drogach",  Była pierwszą żoną aktora Ryszarda Pietruskiego (1922-1996). Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Drugą żoną była architekt Hanna Buczkowska-Pietruska. Historia Pietruskiego, czyli aktora znanego z "Prawo i pięść", "Rejsu", "Bruneta wieczorową porą", "Stawki większej niż życie", "Czarnych chmur", i "Czterdziestolatka" jest bardzo ciekawa. W młodości był żołnierzem 4 Dywizji Piechoty. Brał udział m. in. w wyzwoleniu Warszawy i w bitwie o Kołobrzeg.  Omyłkowo dostał się na listę poległych i "spoczął" na cmentarzu w Złotowie. Aktor że do śmierci przechowywał zdjęcie swojej wojskowej mogiły. Ryszard Pietruski pochowany jest na Powązkach Wojskowych.

Skromny grób aktora "Znachora". Napis na mogile jest prawie niezauważalny. Niezapomniani [WIDEO]

Aktor "Rejsu" miał grób za życia. Mogiła Kowalewskiego wymaga sprzątnięcia! Grób Smolenia i aktorek "Znachora" i "Polskich dróg". Niezapomniani.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE