Michał Chorosiński

i

Autor: Kurnikowski/AKPA; Materiały prasowe/TVP

TVP1 pielęgnuje historię

Aktorzy "Korony królów" dostali nową fuchę. Tak Telewizja Polska uczciła rocznicę Bitwy pod Grunwaldem

2023-07-16 14:45

Tę datę pamięta każdy uczeń, nawet kiedy śpi - Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Telewizja Polska nie mogła zapomnieć o rocznicy tego wydarzenia. Stacja przygotowała specjalną ofertę filmową upamiętniającą historyczną bitwę. Aktorzy "Korony królów" stanęli na wysokości zadania, by zapoznać widzów z historycznymi wydarzeniami w specjalnym filmie dokumentalnym.

Aktorzy "Korony królów" dostali nową fuchę. Tak Telewizja Polska uczciła rocznicę Bitwy pod Grunwaldem

Telewizyjna Jedynka świetnie przygotowała się do uczczenia rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Już w niedzielę 9 lipca wyemitowała aż trzy odcinki serialu „Korona królów. Jagiellonowie”, ukazujące przygotowania do bitwy.

W niedzielę 16 lipca widzowie TVP1 zobaczą kolejne dwa odcinki serialu, przedstawiające już słynne starcie pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim. 

Zaś w sobotę 15 lipca – w samą rocznicę wydarzenia – Jedynka zaprosiła widzów na premierę filmu dokumentalnego pt. „Grunwald 1410”. W nim również zagrali aktorzy doskonale znani z serialu "Korona królów". Najsłynniejsza bitwa w polskich dziejach została w nim przedstawiona z punktów widzenia trzech najważniejszych uczestników: króla Polski Władysława Jagiełły, Wielkiego Księcia Litwy Witolda oraz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Ulricha von Jungingena. W ich postaci, tak samo jak w serialu, wcielili się: Sebastian Skoczeń, Michał Chorosiński i Szymon Nygard. Ta trójka wyruszyła ze współczesnego Krakowa, Wilna i Malborka, by spotkać się na polu bitwy pod Grunwaldem i jednocześnie przybliżyć widzom motywacje oraz rozterki kreowanych przez siebie uczestników dziejowych zmagań. Film został wzbogacony o komentarze historyków nt. genezy, przebiegu i znaczenia bitwy. To była piękna lekcja historii.

ZOBACZ TAKŻE: Kulisy produkcji „Korona Królów. Jagiellonowie”: Zapuszczają brody i przeklinają! [WIDEO]

Michał Chruściel z serialu „Korona Królów. Jagiellonowie” o staropolskich przekleństwach! Mocne słowa!