Andrzej Sapkowski. Kim jest pisarz, który stworzył "Wiedźmina"?

2021-04-16 12:30
Andrzej Sapkowski
Autor: AKPA

Andrzej Sapkowski (73 l.) to jeden z najpopularniejszych pisarzy fantasy. Jego książki, a zwłaszcza te o Wiedźminie tłumaczone są na dziesiątki języków obcych. Twórca postaci Geralta z Rivii zanim został sławny zaczynał jako handlowiec futrami, a swoje pierwsze opowiadanie wydał w piśmie dla... wędkarzy. W 2019 roku Sapkowskiego spotkała wielka tragedia, stracił jedynego syna, Krzysztofa.

Spis treści

  1. Andrzej Sapkowski. Początek kariery
  2. Wiedźmin
  3. Inna twórczość
  4. Konflikt z CD Projekt
  5. Rodzina Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski. Początek kariery

Zanim Sapkowski stał się jednym z najbardziej poczytnych polskich pisarzy fantasy, zajmował się handlem. Absolwent XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku handel zagraniczny, początkowo pracował sprzedając futra w firmie "Skórimpex". Karierę literacką rozpoczął jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha w "Fantastyce". Swoje pierwsze opublikowane opowiadanie pt. Stalogłowy (1984) wydał w... "Wiadomościach Wędkarskich". Dotyczyło ono połowu pstrąga stalogłowego.

Wiedźmin

Pierwszy "Wiedźmin" ukazał się w grudniu 1986 roku w miesięczniku "Fantastyka". Andrzej Sapkowski został wówczas laureatem III nagrody w konkursie literackim ogłoszonym przez czasopismo. Do 1990 roku powstały jeszcze cztery opowiadaania "Droga, z której się nie wraca""Kwestia ceny". "Ziarno prawdy" i "Mniejsze zło". Postać Geralta z Rivii obecna jest także sadze (Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki, Pani Jeziora). W 1993 roku powstało też "Ostatnie życzenie" – zbiór opowiadań fantasy (m.in. Głos rozsądku, Kraniec świata). W 2002 roku wydano również dwa tomy antologii "Opowieści o wiedźminie" zawierające 15 opowiadań jako zestawienie dziejów Geralta.

Postać wymyślona przez Andzreja Sapkowskiego pojawia się także u niego w opowiadaniach: "Granica możliwości (1991), "Miecz przeznaczenia" (1992) i "Coś się kończy, coś się zaczyna" (2000) oraz powieści "Sezon burz" (2013).

Wiedźmin pojawiła się potem komiksie (6 zeszytów w latach 1993–1995), filmie z 2001 roku z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej oraz serialu Netflixa z 2019. Na kanwie opowiadań Sapkowskiego powstała także gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński stworzono także serię komputerowych gier RPG, wydaną przez warszawskie studio CD Projekt RED:  Wiedźmin (premiera 26 października 2007), Wiedźmin 2: Zabójcy królów (17 maja 2011 roku) oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon (19 maja 2015). 15 września 2017 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni odbyła się także premiera musicalu "Wiedźmin".

W 2018 roku z okazji 70. urodzin Andrzeja Sapkowskiego jeden z łódzkich skwerów otrzymał imię Wiedźmina, Geralta z Rivii.

Inna twórczość

Pisarz stworzył także esej "Rycerze Okrągłego Stołu", leksykon miłośnika fantasy "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini", poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, "Maladie i inne opowiadania", "Muzykanci", powieść "Żmija" oraz z cykl o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka - Narrenturm, Boży bojownicy i Lux perpetua)

Książki Andrzeja Sapkowskiego zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków (angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, białoruski, litewski, czeski, słowacki, ukraiński, portugalski, bułgarski, serbski, fiński, włoski, szwedzki, holenderski, estoński, chiński, i węgierski). Obok Stanisława Lema jest najpopularniejszym polskim pisarzem na świecie.

Konflikt z CD Projekt

W październiku 2018 Sapkowski wezwał CD Projekt do zapłaty dodatkowych 60 mln zł nie wchodzących w ustalone wcześniej wynagrodzenie. Poszło o wykorzystanie świata wiedźmina w grach. Pisarz powołał się na art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. CD Projekt oznajmił, że w sposób ważny i legalny nabył prawa do utworów Sapkowskiego. Ostatecznie 20 grudnia 2019 roku spółka zawarła z Sapkowskim porozumienie, którego zostało objęte tajemnicą.

Rodzina Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W swojej karierze zdobył wiele nagród, zarówno polskich (m.in. Paszport Polityki) jak i zagranicznych. Pisarz deklaruje się jako ateista. Jest żonaty. Z pierwszą żoną miał syna Krzysztofa (+47 l.), który zmarł w 2019 roku. To włąśnie dzięki niemu, Sapkowski dowiedział się o konkursie, na który wysłał swojego "Wiedźmina". - Chciałem zrobić przyjemność mojemu synowi, który jest zagorzałym miłośnikiem tego typu literatury i stałym czytelnikiem waszego pisma. Zapytał mnie kiedyś: "Dlaczego nie napiszesz czegoś takiego?". "Nie ma problemu, powiedziałem, napiszę". No i tak powstał Wiedźmin. Zresztą właśnie od syna dowiedziałem się o waszym konkursie i jego warunkach - przytacza wypowiedż Sapkowskiego magazyn "Nowa Fantastyka". To właśnie na łamach tego pisma, Andrzej Sapkowski poinformował o śmierci syna pisząc też wspomnienie o zarłym pisarzu Macieju Parowskim (+72 l.). - Czerwiec 2019. Maćka zabrakło. I mojego syna zabrakło" - napisał Sapkowski. Nie zdradził jednak okoliczności śmierci syna.

Krzysztof Sapkowski był poetą, tłumaczem i jednym z założycieli czasopisma "Nowy Talizman". Swoje wiersze pisał także pod pseudonimem Katarzyna Frene.  Skończył psychiatrię kliniczną, studiował także filozofię i prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Został pochowany w części ewangelickiej Starego Cmentarza w Łodzi na ul. Ogrodowej.

Groby muzułmańskie i romskie w Polsce. Król cyganów i brutalnie zamordowany 16-latek. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE