Bruce Lee miałby dziś urodziny! Przypominamy filmy ze znanym aktorem

2013-11-27 11:35

Znany aktor Bruce Lee urodził się 27 listopada 1940 roku w San Francisco. Gdyby żył miałby 73 lata. Postanowiliśmy przypomnieć wam najlepsze filmy Lee. Coś, co każdy musi obejrzeć!

Bruce Lee, właściwie Lee Hsiao Lung urodził się 27 listopada 1940 w San Francisco, a zmarł 20 lipca 1973 w Hongkongu. Lee był mistrzem chińskich sztuk walki, a te umiejętności sprawiły, że szybko stał się ikoną kina akcji. Był synem Lee Hoi-chuena, aktora opery chińskiej i śpiewaczki Grace. Gdyby dziś żył, obchodziłby 73 urodziny.

Jak zaczął ćwiczyć sztuki walki?

Do rozpoczęcia trenowania sztuk walki przyczyniło się pobicie go przez członków ulicznego gangu. Nauki pobierał w szkole Wing Chun pod okiem sifu Yip Mana. Bruce uczył się tam Wing Chun kung-fu przez około 5 lat. Ćwiczył również boks w późniejszym wieku (25-33).

Zobacz: Kubuś dostanie rentę po tacie księdzu

Najważniejsze filmy

Lee pierwszy raz wystąpił w filmie w wieku 3 miesięcy. W "Golden Gate Girl" trzymał go na rękach ojciec. Później, gdy rodzina wróciła do Chin, odgrywał dorbne dziecięce role.

Kariera Lee rozpoczęła się od filmu "The Big Boss" (Wielki szef) – 1971. Film był reżyserowany przez Wei Lo, a zdjęcia odbywały się w Tajlandii w bardzo złych warunkach, ze względu na niewielki budżet. W momencie premiery film stał się od razu wielkim hitem.

Następnie Bruce Lee założył własną wytwórnię filmową „Concorde Film Production”. Jego pierwszym filmem był "Way of the Dragon" (Droga smoka) lub "Return of The Dragon" (Powrót smoka) - 1972. W 1973 roku powstał kultowy film "Enter The Dragon" (Wejście smoka).

Śmierć

Pierwszy krytyczny moment nastąpił na planie filmu "Wejście smoka". Bruce Lee zemdlał i został przewieziony do szpitala, gdzie wykryto obrzęk mózgu. Jednak później okazało się, że obrzęk zniknął.

20 lipca 1973 r. Lee poczuł się źle. Po wzięciu tabletki przeciw bólowi głowy, przebywał w apartamencie aktorki Betty Ting Pei, gdzie zasnął i już się nie obudził. Wezwano karetkę i przewieziono go do szpitala królowej Elżbiety. Ogłoszono zgon, który według oficjalnych informacji nastąpił na skutek obrzęku mózgu spowodowanego przez pomieszanie środków przeciwbólowych ze środkami odurzającymi i alkoholem.

Istnieje wiele popularnych hipotez i legend miejskich o przyczynach jego śmierci m.in. taka, że wszystkiemu winne są triady lub mnisi z klasztoru Shaolin, którzy to mieli zabić go „ciosem wibrującej pięści”, za ujawnienie tajemnic kung-fu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki