Co za cios! Nie żyje Janusz Grudziński. Grał w Kulcie, tworzył muzykę do filmów i seriali

2023-10-03 8:00

W poniedziałek, 2 października, w wieku zaledwie 61 lat odszedł Janusz Grudziński. Znakomity muzyk, wieloletni klawiszowiec zespołu Kult, jeden z najważniejszych jego członków, współtwórca 16 albumów grupy. Grudziński występował też solowo jako Xsiążę Warszawski, komponował muzykę do filmów i seriali, m.in. 'Rodziny zastępczej " i "Tata, a Marcin powiedział...". O jego śmierci poinformował dziennikarz Robert Mazurek.

Nie żyje Janusz Grudziński

i

Autor: Piętka Mieszko/AKPA

Żałoba w zespole Kult, zmarł wieloletni klawiszowiec

Informacja o śmierci wybitnego muzyka wywołała ogromne poruszenie w sieci. Pod postem Roberta Mazurka popłynęły kondolencje, wyrazy żalu, ale i wspomnienia. Fani muzyka przypominali sytuacje, które na zawsze zostaną w ich pamięci. Jak choćby ta, kiedy Grudziński, grając koncert z Kultem, jednocześnie czytał sobie na scenie książkę. Wielu wspominało też jego działalność solową, jeden z internautów wyznał, że odeszła cząstka jego młodości.

Janusz Grudziński - klawiszowiec, gitarzysta i wiolonczelista

Janusz Grudziński urodził się w 1961 roku. Grał nie tylko na klawiszach, ale także na gitarze oraz... wiolonczeli. W 1982 roku dołączył do Kultu i grał w nim niemal 20 lat. W 2020 roku zdecydował się opuścić zespół, zamykając w ten sposób niezwykle ważna kartę w historii nie tylko legendarnej grupy, ale także polskiej muzyki rokowej. Grudziński był bowiem nie tylko klawiszowcem. W dużej mierze odpowiadał za brzmienie zespołu. Byli tacy, którzy twierdzili wręcz, że zespół Kult to duet - Staszewski i Grudziński. Grudziński nagrał z Kultem 16 albumów. Zespół zamieścił na swoim profili pamiątkowy wpis"

"Przyjaciele...przepełnieni smutkiem, bólem i niedowierzaniem z przykrością informujemy, że wczoraj wieczorem zmarł Janusz Grudziński, nasz kolega, który od jesieni 1982 do 2020 roku był charyzmatyczną częścią grupy Kult. Kompozytor, klawiszowiec, erudyta, człowiek kochający wolność; był współkompozytorem wielu przebojów Kultu oraz muzyki filmowej. Pragniemy przekazać wyrazy głębokiego współczucia córce Ninie, wnuczkowi Maurycemu, siostrze Beacie i najbliższym Jankowi osobom. Jasiu na zawsze pozostanie w naszej pamięci, takim, jakim zapamiętaliśmy go, kiedy był z nami przez te wszystkie lata; wspólnych koncertów, tras, prób, płyt i klipów."

Grudziński komponował muzykę do filmów i seriali

Działał również poza zespołem. Jako Xsiążę Warszawski nagrał znakomicie przyjęty album "Olśnienie", stworzył zespół Przyjaciele, z Kazikiem Staszewskim nagrał płyty z piosenkami Toma Waitsa i Kurta Weill'a. Komponował muzykę do filmów i seriali. Jego utwory mogliśmy słyszeć w serialach - "Rodzinie zastępczej", "Tata, a Marcin powiedział" orz filmach: "Gnoje', "Kratka", "Moje Pieczone kurczaki". Dzięki swojej twórczości pozostanie z nami na długo.

Pogrzeb Janusza Grudzińskiego

Termin uroczystości pogrzebowych muzyka nie został jeszcze podany, o szczegółach będziemy informować na bieżąco. Rodzinie i bliskim Janusza Grudzińskiemu składamy najszczersze kondolencje.

Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany