Dziennikarz TVN ma transpłciową córkę. Opowiedział o swojej reakcji. Nawiązał do wulgarnej wypowiedzi Pawłowicz

2021-06-01 14:07
Piotr Jacoń
Autor: East News Piotr Jacoń

Piotr Jacoń, dziennikarz z TVN24 wyznał na łamach magazynu dla społeczności LGBT „Replika”, że ma transpłciową córkę. Opowiedział, jak zareagował na te wieści z żoną. W wywiadzie opowiedział o rodzicach transpłciowych dzieci, o których zrobił reportaż w TVN. Jak wyglądał coming out jego dziecka? Jacoń przyznał, że po rozmowie z córką oboje mieli w oczach łzy. Dziennikarz TVN24 nawiązał do wulgarnej wypowiedzi Krystyny Pawłowicz.

Dziennikarz TVN24, Piotr Jacoń udzielił wywiadu, w którym okazał wielkie wsparcie córce. Dziennikarz po tym, jak jego dziecko ujawniło swoją tożsamość płciową, stworzył reportaż o rodzicach transpłciowych dzieci pt. "Wszystko o moim dziecku". Zamieścił na końcu materiału dedykację: „Dla Wiktorii – tata”. Jak dowiedział się o coming oucie córki?

Wiktoria wyoutowała się przed nami – przede mną i  Magdą, moją żoną – we wrześniu ubiegłego roku, a w listopadzie podjąłem decyzję, że zrobię film o rodzicach transpłciowych dzieci. Uświadomiłem sobie, że go potrzebuję. Nie jestem osobą, która pójdzie na terapię… Może to się kiedyś zmieni, nie wiem. Zawsze jednak miałem takie nastawienie do życia, że muszę ze wszystkim dać sobie radę sam. Zadaniowość. Praca nad tym reportażem była dla mnie swego rodzaju terapią.

Córka dziennikarza skończy w tym roku 21 lat. Jacoń przyznał, że widział, że jego dziecko nie jest szczęśliwe:

- Więc pytaliśmy samych siebie: dlaczego nasze dziecko jest wycofane, zamknięte w sobie, samotne, depresyjne. Dlaczego się tnie? Mieliśmy w sobie tak wiele pytań i zawsze za mało odpowiedzi. Czasem przychodziło nam do głowy, że może syn – wtedy syn, bo tak przecież myśleliśmy o naszym dziecku przez 20 lat jego życia – jest gejem. Dla nas to nie byłby problem. Zresztą dziś, kiedy słyszę o rodzicach, którzy mają kłopot z homoseksualnością syna czy córki, myślę: „Nie wiecie, o ile macie prościej niż my…”. Mieliśmy nadzieję, że z czasem, kiedy syn pójdzie na studia, pozna nowe towarzystwo, może lepiej odnajdzie siebie.

Pogrzeb Rafała Poniatowskiego, dziennikarza TVN24

ZOBACZ: Julia Wróblewska trafiła do szpitala. Niepokojące zdjęcia gwiazdy "M jak miłość". Aktorka bardzo cierpiała

Dziennikarz TVN ma transpłciową córkę. Nawiązał do wulgarnej wypowiedzi Pawłowicz

Piotr Jacoń dowiedział się o tożsamości płciowej córki przez telefon. Oboje z żoną uważnie słuchali i na koniec poleciały wszystkim łzy. Dziennikarz nie pamięta dokładnie słów córki, ale wspominała przez telefon, że źle czuje się w swoim ciele i odtąd ma na imię Wiktoria. Jej rodzice w pełni ją zaakceptowali i otoczyli troską. Jednak dziennikarz otwarcie mówi o tym, że jest to dla niego trudny temat:

- Transmężczyzna to jest w pewnych kategoriach „awans”, transkobieta – „degradacja”! Jeśli syn okazuje się córką, to ojciec we własnych oczach staje się kimś innym. Syna nie ma, więc ojca tego syna też jakby trochę nie ma. To wszystko brzmi dość absurdalnie, ale tak to, niestety, działa

Na koniec w wywiadzie nawiązano do wulgarnych wypowiedzi Krystyny Pawłowicz. Była posłanka PiS naraziła na niebezpieczeństwo 10-letnie transpłciowe dziecko, wyśmiewając je i ujawniając jego dane. Dziennikarz TVN24 powiedział, co o niej myśli:

Takich osób w przestrzeni publicznej nie powinno być. Ich obecność jest niesamowicie szkodliwa! Uwalnia to, co w społeczeństwie najgorsze. A w tym przypadku jeszcze - w glorii profesorskiego tytułu, sędziowskiej funkcji?! Krystyna Pawłowicz co prawda potem przeprosiła. Podobno, jak tłumaczyła, nie wiedziała, że „sytuacja jest bardziej skomplikowana”, niż myślała. Pusty śmiech mnie ogarnia. Nie ma nieskomplikowanych sytuacji osób transpłciowych. Trzeba nie mieć za grosz wyobraźni i empatii, żeby myśleć, że tam mogła być prosta sytuacja.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE