Eurowizja 2022. Podczas głosowania doszło do manipulacji!

i

Autor: Facebook/@EurovisionSongContest

Eurowizja 2022. Podczas głosowania doszło do manipulacji! Polska w kręgu podejrzanych?!

2022-05-15 12:38

Europejska Unia Nadawców poinformowała o wykryciu nieprawidłowości w głosowaniu jurorów w sześciu krajach. Do sytuacji tej miało dojść podczas drugiego półfinału. Jakie państwa znajdują się w kręgu podejrzanych? Czy jest wśród nich Polska?

66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie dobiegł końca, jednak emocje jeszcze nie opadły. W finale zwyciężył zespół Kalush Orchestra reprezentujący Ukrainę, co wywołało falę sprzeciwu części fanów Eurowizji. Wiele osób uważa, że wygrana nie powinna przypaść Ukrainie, a oddane na nią głosy są jedynie wyrazem solidarności i litości. Komentarze niektórych internautów ocierały się wręcz o hejt wycelowany w stronę Ukraińców. Przede wszystkim ze względu na to, że jury tego państwa nie przyznało punktów Krystianowi Ochmanowi. Przypominamy, że wielu Ukraińców nie zgadza się z wynikiem swojego jury. W głosowaniu widzów reprezentant Polski otrzymał od Ukrainy 12 punktów, co jest maksymalną liczbą.

To jednak nie koniec emocjonujących wydarzeń. Jeszcze w trakcie finałowego głosowania Europejska Unia Nadawców poinformowała o nieprawidłowościach w głosowaniu jury, które dotyczyło sześciu krajów. Na stronie Eurovision.tv pojawiło się oświadczenie w tej sprawie:

- EBU bardzo poważnie traktuje wszelkie podejrzewane próby manipulowania głosowaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji i ma prawo usunąć takie głosy zgodnie z Oficjalnymi Instrukcjami Głosowania, niezależnie od tego, czy takie głosy mogą wpłynąć na wyniki i/lub wynik głosowania - napisano.

Podejrzewa się, że głosy były oddane w sposób stronniczy, co mogło wpłynąć na ostateczny wynik. Nieprawidłowości wykryto już po drugiej próbie generalnej drugiego półfinału. Partner Europejskiej Unii Nadawców odpowiedzialny za weryfikację wyników, zgodnie z przyjętą procedurą porównał wyniki z krajów zbliżonych geograficznie, wyciągnął średnią, a następnie przekazał powstałe w ten sposób wyniki zastępcze. Metoda ta została zastosowana zarówno przy drugim półfinale, jak i finale. Europejska Unia Nadawców nie podała, o jakie państwa chodzi. Internauci podejrzewają jednak, że w grupie tej znajdują się Azerbejdżan, Czarnogóra, Gruzja, San Marino, Rumunia i Polska. Skąd takie przypuszczenia? Do tej pory ujawniono wszystkie składy głosujących jury poza tymi z wymienionych wcześniej krajów. 

Nie ma oficjalnej informacji na temat tego, kto zasiadał w polskim jury. W chwili publikacji tego artykułu, Telewizja Polska nie odniosła się do zarzutów.

Poznajcie wszystkich finalistów 66. Konkursu Piosenki Eurowizji 2022!

Eurowizja. Rodzina Ochmana
Sonda
Eurowizja 2022 - czy jesteś zadowolony z wyników?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE