Grób aktora "Misia" w KOSZMARNYM stanie. Nie tylko mu grozi LIKWIDACJA!

2021-12-08 18:19
Grób Edwarda Raucha grozi likwidacją
Autor: mat. własny Aktor "Misia" pochowany jest na Cmentarzu Północnym

Jakiś czas temu informowaliśmy, że piosenkarka Urszula Kasprzak (61 l.) nie opłaciła na czas grobu swojego zmarłego 20 lat temu męża, Stanisława Zybowskiego, znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Józefowie pod Warszawą (+48 l.). Teraz okazuje się, że grobów znanych Polaków, którym grozi likwidacja, jest całkiem sporo. W bardzo opłakanym stanie jest mogiła Edwarda Raucha (+56 l.), aktora znanego z "Misia" Stanisława Barei.

Edward Rauch (1928-1985) pochowany jest na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Koniec opłaty za jego grób miał miejsce 11 kwietnia 2005 roku. Niestety mogiła aktora jest w bardzo złym stanie. Znajduje się na niej tylko drewniany krzyż z tabliczką. Rauch oprócz "Misia" (członek ekipy filmu "Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta" - scena z dziedzicem pruskim) zagrał w takich produkcjach jak: "Dom", "Alternatywy 4", czy "Czterdziestolatek". Był także muzykiem i aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.  Takim grobom, jak ten Edwarda Raucha, grozi likwidacja.

Nieopłacone groby mają także aktor Jerzy Januszewicz (1934-1992), który znany jest z roli strażnika Wacka w "Rozmowach kontrolowanych" czy gry w takich produkcjach jak: "Piłkarski poker", "Polskie drogi", czy "Wojna domowa". Jego grób na Cmentarzu Północnym jest nieopłacony od 25 sierpnia 2012 roku.

Urszula nie zapłaciła na czas cmentarnej opłaty. Co z grobem jej męża?

Likwidacji grozi także grób aktora Jana Łopuszniaka (1910-2000), który zagrał niemieckiego księdza w "Samych swoich", "Misiu", "Rodzinie Połanieckich" i "Zmiennikach". Opłata grobowa nie jest opłacana od 18 kwietnia 2020 roku. Od niedawna grobu opłaconego nie ma także aktor Mieczysław Waśkowski (1921-2001), który grał m.in. w "Stawce większej niż życie", "Kolumbach", "Ziemi obiecanej" i "Czterdziestolatku". Był on także reżyserem serialu "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa". 

Piotr Wawrzyńczak (1967-2001) swój grób w kwaterze dla bezdomnych ma opłacony do 27 grudnia 2021 roku. Był to aktor, który zaczynał karierę u Andrzeja Wajdy u boku Pauliny Młynarskiej w "Kronice wypadków miłosnych". Potem były takie filmy jak "Szczur", "Kiler" i seriale "Pokój 107" i "Ekstradycja". Wawrzyńczak zginął w wypadku samochodowym.

Do niedawna grobu opłaconego nie miał także aktor Wojciech Rajewski (1914-1980) znany z "Hydrozagadki" i "Człowieka z M-3". Przedłużenie opłaty nastąpiło do 21 listopada 2023 roku.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie został przez nas zapytany, czy grobom aktorów grozi likwidacja w najbliższym czasie.

- Uprzejmie informuję, że Jerzy Januszewicz i Edward Rauch są pochowani w grobach ziemnych rodzinnych, Jan Łopuszniak i Piotr Wawrzyńczak w grobach ziemnych pojedynczych, a Mieczysław Waśkowski w grobie murowanym pojedynczym. Groby tego rodzaju podlegają opłacie związanej z zastrzeżeniem przeciw użyciu grobu do ponownego chowania, tzn. opłacie za zachowanie grobu na dalsze 20 lat (wnoszonej na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych). Groby nieopłacone mogą przestać istnieć, ale termin kiedy to faktycznie nastąpi nie jest dokładnie określony. Zarząd Cmentarzy Komunalnych informuje o konieczności wnoszenia opłat za groby w ogłoszeniach prasowych, publikowanych dwa razy w roku w dzienniku ogólnopolskim, a ponadto na tablicach ogłoszeń przy bramach oraz w kancelariach cmentarzy. Wysokość opłaty związanej z zastrzeżeniem grobu przeciw ponownemu użyciu uzależniona jest od rodzaju grobu - poinformowała nas Danuta Kruk, Dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.

Zaniedbane groby gwiazd Barei. Aktor "Rancza" i kucharz ze "Złotopolskich". Niezapomniani WIDEO

Sprawdziliśmy także cennik opłat. Za grób pojedynczy ziemny trzeba zapłacić 1880 złotych, rodzinny - 2240 zł, a murowany pojedynczy - 2150 złotych.

Groby znanych Polaków nieopłacone. Grozi im likwidacja!
Sonda
Czy oglądasz regularnie program "Niezapomniani. Cmentarne historie"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE