Ignacy Gogolewski nie żyje. Wybitny aktor odszedł w wieku 90 lat

i

Autor: AKPA

Ignacy Gogolewski nie żyje. Wybitny aktor odszedł w wieku 90 lat

2022-05-15 11:04

Ignacy Gogolewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, scenarzysta nie żyje. Artysta zmarł w niedzielny poranek, 15 maja 2022 roku. Miał 90 lat. O jego śmierci poinformowało Polskie Radio.

Ignacy Gogolewski był aktorem teatralnym i filmowym, a także reżyserem i scenarzystą. Grał w warszawskich teatrach, zwłaszcza Teatrze Dramatycznym, Współczesnym oraz Narodowym. Widzowie mogli zobaczyć go również na scenach w innych miastach. Oprócz pracy aktorskiej, Gogolewski trzykrotnie obejmował stanowisko dyrektora: Teatru Śląskiego w Katowicach (1971-1974), Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1980-1985) oraz Teatru Rozmaitości w Warszawie (1985-1989). W latach 2005-2006 piastował urząd prezesa Związku Artystów Scen Polskich. 

Największą rozpoznawalność przyniosła Gogolewskiemu rola Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza. Krytycy byli zachwyceni jego talentem oraz opanowaniem warsztatu. Pisano o nim jako o kontynuatorze tradycji teatru romantycznego. Aktor ma na swoim koncie również wiele innych wybitnych kreacji. W ciągu blisko 70 lat kariery aktorskiej wykreował kilkadziesiąt postaci. Na scenie pojawiał się jako m.in. Kordian, Poeta, Otello, Rejent czy Juliusz Cezar. Można go było zobaczyć również w filmach, np. "Hrabinie Cosel", "Żołnierzach wolności", "Zamachu stanu", "Domie świętego Kazimierza" oraz serialach: "Stawce większej niż życie", "Na dobre i na złe", "Chłopach", "Pogodzie na piątek". 

Gogolewski zmarł w niedzielę, 15 maja 2022 roku, w wieku 90 lat. Wybitnego artystę pożegnali przedstawiciele środowiska artystycznego i teatralnego, m.in. Krystyna Janda.

- Ignacy Gogolewski odszedł dziś rano. Żegnaj. Dziękujemy za wszystko - napisała na swoim profilu na Facebooku.

Groby rodzinne znanych aktorów. Opania, Fronczewski, Kondrat, Olbrychski. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE